به گزارش برنا از اردبیل، سیف اله تیزرو، مدیر کل شیلات استان اردبیل گفت: میزان تولید ماهیان در استان اردبیل در حال حاضر به ۶۰۰ تن افزایش یافته و سعی کردیم در سال‌های اخیر با فعال کردن ۳۰ طرح نیمه‌تمام و یا راکد شیلات در استان بر ظرفیت تولید بیفزاییم.

او با بیان اینکه استان اردبیل در حال حاضر واردکننده ماهی است و تولید این استان کفاف نیاز همشهریان را نمی‌کند اظهار کرد: در استان اردبیل از تمام گونه‌های پرورش رایج ماهی در مراکز پرورش آبزیان وجود دارد که از قزل‌آلای رنگین‌کمان گرفته تا کپور و آمور گونه‌های مختلف ماهیان در این استان پرورش داده شده و به بازار مصرف می‌رسد.

مدیرکل شیلات استان اردبیل با بیان اینکه در شمال استان رودخانه ارس و در جنوب این استان قزل‌اوزن از منابع عمده ماهیگیری به شمار می‌رود، تصریح کرد: بعد از خوزستان، بیشترین مراکز پرورش ماهیان گرمابی در استان اردبیل واقع شده که سعی می‌کنیم با وزن مناسب این ماهیان را پرورش داده و روانه بازار مصرف کنیم.

تیزرو از پرورش گونه خاویاری در حاشیه رود ارس و قزل‌اوزن خبر داد و گفت: در این راستا از پرورش‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان حمایت‌های لازم انجام می‌شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها سعی کردیم از منابع مختلف بانکی تسهیلات مناسبی را در اختیار پرورش‌دهندگان ماهی قرار دهیم که تسهیلات پرداختی از محل منابع کمیته امداد و بنیاد علوی به صورت چهار درصد بوده و در سایر منابع نیز پرداختی‌ها با سود ۱۵ تا ۱۸ درصد اتفاق افتاده است.

مدیر کل شیلات استان اردبیل هزینه‌بر بودن تجهیزات و امکانات مناسب برای پرورش ماهی را یادآور شد و اضافه کرد: باید متقاضیان ۲۰ درصد آورده و ۸۰ درصد تسهیلات بانکی را در راه‌اندازی مراکز پرورش ماهی مورد هدف‌گذاری قرار دهند تا در یک فرجه زمانی مناسب با استفاده از این تسهیلات که عمدتاً سرمایه در گردش است، بتوانند واحد‌های خود را فعال نگه دارند.

تیزرو بیان کرد: در مناطق محروم سود پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد و سایر مناطق ۱۵ درصد است که انتظار می‌رود دولت با کاهش سود بانکی سرمایه‌گذاران در این حوزه را یاری کرده و به تقویت تولید محصولات آبزیان کمک کنند.

او صدور مجوز از طریق سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی را یادآور شد و ادامه داد: علاقمندان با دریافت مجوز از این سازمان می‌توانند از تسهیلات استفاده کرده و ما نیز در اداره کل شیلات سعی می‌کنیم به تناسب ظرفیت تولید فعالان این بخش را مورد حمایت قرار دهیم.

مدیر کل شیلات استان اردبیل به منابع آبی مناسب در استان و ایجاد استخر‌های دو منظوره برای پرورش ماهیان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به ازای هر تن تولید ماهی ۸۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان تسهیلات نیاز است تا سرمایه‌گذاران بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

تیزرو مشکل نقدینگی را از مهمترین مشکلات سرمایه‌گذاران در حوزه پرورش آبزیان اعلام کرد و افزود: کمبود نقدینگی بخش عظیمی از سرمایه‌گذاران را به سمت استفاده از تسهیلات سوق داده، اما زمان بازپرداخت و نرخ سود پرداختی بانک‌ها رضایت‌بخش به نظر نمی‌رسد.

او سرانه مصرف ماهی را در استان ۱۱ کیلوگرم اعلام کرد و ادامه داد: قیمت آبزیان در سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت نهاده‌ها بالا رفته و ما کمبود تولید را در کنار افزایش قیمت نهاده‌ها دلیل اصلی در بالا رفتن قیمت ماهی می‌دانیم.

مدیرکل شیلات استان اردبیل تصریح کرد: ما در بحث تشکل‌ها ضعیف عمل کردیم و نتوانستیم تولیدکنندگان را مورد حمایت جدی قرار دهیم و از همین رو باید به سمت خودکفایی و خوداتکایی در تولید حرکت کنیم چرا که در حال حاضر اردبیل واردکننده آبزیان از سایر استان‌هاست.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: