امام جمعه اردبیل : اقتدار ایران فکر هرگونه تعرض را از دشمن سلب کرده است

آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل،اقتدار ایران فکر هرگونه تعرض را از دشمن سلب کرده است.

به گزارش خبر گزاری برنا از اردبیل، آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با اشاره به تهدید اخیر فرمانده ارتش آمریکا نسبت به ایران اظهار کرد: جای تاسف است که در آستانه شروع مذاکرات هسته‌ای و رضایت ایران برای حضور در مذاکره، فرمانده ارتش آمریکا تهدید کرده که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد ما آماده اقدامات نظامی هستیم.

وی افزود: دولت آمریکا در آستانه مذاکرات تمرینات نظامی مشترک خود با اسرائیل و کشورهای عربی با اهداف خاص و به تعبیر خودش  با نیت مقابله با پهبادهای مهاجم در منطقه را بیشتر کرده است.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: یک مسؤول پنتاگون می‌گوید که این تمرینات نظامی در کنار فعالیت‌های دیپلماسی برای آوردن ایران به پای مذاکره برای اشاره خاص به ایران است که اگر در مذاکره همکاری نکند راه‌های دیگر را استخدام خواهیم کرد!

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اقتدار ایران اسلامی فکر هرگونه تعرض را از دشمن سلب کرده است و به مخیله آنها اصلا خطور نمی‌کند که به ایران حمله کنند. این تهدیدات نشان می‌دهد که مذاکره ماهیت مذاکره ندارد بلکه غرض از آن تحمیل خواسته‌های آمریکا و اروپا به ایران است. ملت ما باید توجه کنند که ایران در خصوص تعامل و مذاکره هیچ کوتاهی ندارد اما آمریکا و اروپا برای ماموریت از طرف اسرائیل در پای مذاکره حاضر می‌شوند.

وی تصریح کرد: معضل هسته‌ای در عرض یک روز بلکه یک ساعت قابل حل است، چون قبول بندهای برجام همه چیز را تمام می‌کند و کاملا دست و پای ایران را می‌بندد ولی آنها حتی به بسته شدن دست و پای ایران رضایت نمی‌دهند و اصرار دارند که چاقو را گلوی ایران بگذارند. مشکل مذاکره کاملاً روشن و قابل حل است هر کس از برجام خارج شده برگردد و به همه بندهای آن عمل کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بیان کرد: ایران سال‌ها یک طرفه به تعهدات برجامی خود عمل کرد و آنها تماشاگر شدند و ای کاش دولت قبلی ما آن کار را نمی کرد بلکه  از فردای همان روز که آنها از تعهد خود استنکاف کرده بودند از برجام خارج می‌شد و حالا ما تاوان همان اشتباه را پرداخت می‌کنیم و انسان عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود.

امام جمعه اردبیل با بیان اینکه چرخ اقتصاد آمریکا و اروپا حول محور فروش سلاح به عرب‌ها می‌چرخد، اذعان کرد: ملت ما باید به این نکته توجه کنند که چرخ اقتصادی آمریکا و اروپا را فروش سلاح به عرب‌ها می چرخاند و آن متوقف بر فرض و خلق یک دشمن ترسناک در برابر عرب است تا خزانه  آنها را خالی کنند.

وی ادامه داد: اگر مشکل آمریکا و اروپا با ایران حل شود دیگر عرب‌ها احتیاجی به سلاح ندارند و این کار را نه اروپا و نه آمریکا انجام نمی‌دهند تا در برابر چین نفس و تنفس برای اقتصاد خود درست کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در ادامه با بیان اینکه بالاترین تراث معنوی و عرفانی در زبان فارسی نهفته است اظهار کرد: نظیر ادبیات عرفانی که در زبان فارسی وجود دارد در هیچ زبانی وجود ندارد و برای همین شایسته است کل عاشقان معرفت زبان فارسی را یاد بگیرند تا به یک دریای عظیم از شاهکار عرفانی ناب متصل شوند.

وی ادامه داد: لذتی که در ادبیات عرفانی زبان فارسی وجود دارد در هیچ چیز وجود ندارد ما در هر چیزی به دنیا محتاج باشیم دنیا در ادبیات عرفانی ناب محتاج ماست این بحث را چرا آوردیم؟ چند سال پیش اردوغان در برابر رئیس جمهور ما شعر حافظ را خواند. این هفته نیز وزیر خارجه ترکیه در ایران از آثار سهراب سپهری یاد کرد و گفت سهراب سپهری شاعر معاصر ایران شعری به نام خانه دوست کجاست دارد؟ می خواهم در این جا بگویم که من همیشه خانه دوست را در تهران دیده ام و اینجا را خانه خود می‌دانم این وزیر بافضیلت با این شعر هم به وظیفه دیپلماتیک خود عمل کرد یعنی رابطه دو کشور را کاملاً تقویت کرد و هم فضیلت خود را نشان داد و احتمالاً سفیر ترکیه در ایران این نکته ناب را به او هدیه کرده است وقتی ما نماینده مجلس را که رای نیاورد سفیر می‌کنیم از او نباید انتظار چنین فضیلتی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اصل هدف من از آوردن این بحث این است که وقتی دنیا اینگونه به ادبیات ما اقبال دارد چرا جوانان ما، نسل جدید ما و بلکه بزرگترهای ما آشنایی شایسته با تراث ادبی با عظمت ما که نتیجه نبوغ نوابغ بزرگ بشری است ندارد؟ آیا این برای ما عار نیست؟ چرا نوشته‌های ما، سخنرانی‌های ما، کتاب‌های ما مشحون از اشعار ناب و شاهکارهای ادبی بزرگان ما نیست؟ اشکال کار کجاست؟ آیا نباید در این خصوص وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم پاسخگو باشند؟

امام جمعه اردبیل در ادامه رسیدگی به مساله حق‌آبه ارس و منطقه آزاد استان اردبیل را از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی خواستار شد و گفت: تمام استان ها که اخیرا مجوز منطقه آزاد را دریافت کردند کار خود را شروع کرده‌اند اما استان اردبیل به خاطر اختلاف نمایندگان محترم محروم مانده است.

وی تاکید کرد: سوال ما این است که  قرار است این اختلاف و محرومیت تا چه زمانی ادامه پیدا کند؟  این هفته با آقای سعید محمد، مسؤول مناطق آزاد کشور صحبت کردم و از ایشان دعوت کردم که به منطقه آمده و در خصوص منطقه آزاد فصل الخطاب باشد و نمایندگان هم به حکمیت او راضی باشند.

عاملی در پایان با تبریک هفته بسیج گفت: هفته بسیج را گرامی می‌داریم و به روح بزرگ بنیانگذار بسیج یعنی حضرت امام(ره) درود می‌فرستیم. امروز خوشحال هستیم که مهمترین حلقه‌های تربیتی کشور یعنی حلقه صالحین در مصلی تشکیل شده؛ حلقه‌های صالحین، سالم‌ترین محفل تربیتی و نفیس‌ترین پناهگاه فرهنگی برای نسل معاصر است و می‌توان از آن به عنوان سالم‌ترین پاتوق علمی، تربیتی و تفریحی برای جوانان نام برد.

انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار استان ها

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار استان ها

  اخبار برگزیده