بزرگترین مخزن صیانت از میراث فرهنگی کشور افتتاح می‌شود

با هدف توسعه زیرساخت‌ها و امکانات صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی، بزرگترین مخزن نگهداری از این آثار در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، این مخزن در فضایی شامل سه طبقه و 900 مترمربع زیربنا ساخته شده است و طبق برآورد کارشناسان، ظرفیت ذخیره‌سازی میراث مکتوب و فرهنگی کشور، در حجمی معادل یکصد میلیون منبع اطلاعاتی و مکتوب را دارد که از این نظر، بزرگترین مخزن کشور به شمار می‌آید.

 

آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین مراجع صیانت از آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی که طی دهه‌های اخیر، خدمات گسترده‌ای در این عرصه ارائه کرده است، با ایجاد و بهره‌برداری از بزرگترین مخزن نگهداری این آثار، خدمتی تازه به فرهنگ و تاریخ ارائه خواهد کرد که بر اساس اعلام کارشناسان، می‌توان پاسخگوی نیازهای این حوزه تا 50 سال آینده باشد.

در ساخت این مخزن، از سیستم انتقال کتاب و قفسه‌های ریلی و ثابت، نورآرایی استاندارد، سیستم امنیتی مخازن، فیلتراسیون مناسب برای جلوگیری از ورود آلودگی، به‌روزترین امکانات و پیشرفته‌ترین تجهیزات تهویه و هواسازی و همچنین سیستم مجهز اعلام و اطفای حریق اتوماتیک، استفاده شده است.

 این مخزن، امروز با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان ملی، استانی و اساتید دانشگاه به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار استان ها

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار استان ها

  اخبار برگزیده