به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ،دکتر حمیدرضا نظیفی مدیر کل پزشکی قانونی استان گفت : در سه ماهه سال جاری 3 هزار و 473 نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کردند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مراجعین نزاع 3 هزار و 437 نفر بود، 1 درصد افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان؛ دکتر نظیفی بیان کرد: از کل مراجعین نزاع درسه ماه سال جاری 2 هزار و 640 نفر مرد و 833 نفر زن بودند. که در مدت مشابه سال قبل این رقم برابر با 2 هزار و 586 نفر مرد و 851 نفر زن بودند.

وی افزود: در مدت سه ماهه ابتدای سال در استان ، شهرستان های خرم آباد با 1هزار و 149 و بروجرد با 710 نفر به نسبت جمعیت بیشترین آمار و شهرستان پلدختر با 74 نفر کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته اند.

دکترنظیفی بیان کرد: آمار مراجعین مدعی نزاع در سال 94 تعداد دوازده هزار و 861 نفر بوده که از این تعداد سه هزار و 199 نفر زن و نه هزار و 662 نفر مرد بودند. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل تعداد سیزده هزار و 464 نفر مدعی نزاع که از این تعداد سه هزار و 456 نفر زن و ده هزار و هشت نفر مرد بودند. واین آمار با کاهش4.4 درصدی در سال 94 مواجه بوده است.

افزایش مراجعین نزاع در مرداد ماه 94 نسبت به سایر ماه های سال

در مرداد ماه سال 94 یک هزار و 460 نفر مصدوم نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 1.9 درصدی مواجه بوده است. در مرداد ماه سال93 آمار مراجعین نزاع به پزشکی قانونی یک هزار و 489 نفر بود.

کاهش مراجعین نزاع در بهمن ماه 94 نسبت به سایر ماه های سال

در بهمن ماه سال 94 تعداد 777 نفر مصدوم نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 1.1 درصدی مواجه بوده است. در بهمن ماه سال93 آمار مراجعین نزاع به پزشکی قانونی 786نفر بود.

مراجعین نزاع به خاطر داشته باشند

1 - ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

2- همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

3- برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

4- در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می طلبد.

5- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

6- صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه "که مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نیز "دیه غیر مقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تآثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند." لذا در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می کنند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.