به گزارش برنا آذربایجان غربی، سیدتقی کبیری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: چندین سال است شهرداری خوی آرامگاهی منحصر به فرد برای این پهلوان عارف احداث کرده است. آرامگاه وی همه ساله خیلی از علاقمندان به پهلوانی را جذب می کند.

وی قلعه کوراوغلی واقع در 35 کیلومتری محور خوی ـ قطور را یکی از جاذبه های گردشگری خوی برشمرد و بیان کرد: اشعار و سروده های این اسطوره تاریخی در میان اقوام 16 کشور سروده می شود و یکی از مشترکات فرهنگی بین کشورهای همسایه و اکو می باشد که خوشبختانه رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور دستورات لازم برای بررسی ثبت این قلعه به نام شهرستان خوی را صادر کرده است.

وی، در ادامه از موافقت موزه ملی با انتقال بخشی از سکه های ضرب خوی به موزه این شهر خبر داد و گفت: مکاتبات لازم در خصوص انتقال کتیبه معروف رسا و تعدادی از اشیاء مربوط به کاوش های باستان شناسی منطقه خوی به موزه این شهر انجام گرفته که با انتقال بخشی از آنها موافقت شده است.

کبیری افزود: علاوه بر 17 سکه ضرب خوی که در موزه ملی موجود است، تعدادی اشیاء کشف شده از محوطه باستان شناختی بسطام نیز در این موزه وجود دارد که توسط هیات مشترک ایرانی ـ آلمانی در حال مطالعه است.

این نماینده مجلس از بازار خوی به عنوان یکی از زنده ترین و زیباترین بازارهای تاریخی کشور یاد کرد و اذعان داشت: راسته سبزی فروشان این بازار بدون پوشش بوده و نمای منظری آن را تحت تاثیر قرار داده که انتظار می رود میراث فرهنگی کشور علاوه بر اجرای پوشش طاق و گنبدی، اقدامات لازم برای الحاق بازار دروازه سنگی به بازار امیر و احداث سردر ورودی آن از سمت خیابان های طالقانی و انقلاب را انجام دهد.

وی، تعدد وراث را از موانع جدی در حفاظت و بهره برداری از بناهای ارزشمند حمام محمد بیگ و خانه آیت اللهی اعلام کرد و اظهار داشت: خانه تاریخی آیت اللهی تقریباً مشابه خانه مشروطیت تبریز بوده و حمام محمدبیگ هم تنها حمام دارای گچ بری آهکی در شمال غرب کشور می باشد که خوشبختانه موافقت وراث جهت فروش آنها اخذ شده و مراتب بعدی با پیگیری از میراث فرهنگی در حال اقدام است.

کبیری در پایان، به وضعیت نامناسب ساختمان اداری و موزه شهرستان خوی اشاره کرد و ادامه داد: احداث ساختمان های اداری و موزه در شان این شهرستان و تجدید نظر در چارت سازمانی و حل مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری جزو مواردی است که به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منعکس شده است.