به گزارش خبرگزاری برنا، اگرچه مردم ولایتمدار کهگیلویه و بویراحمد از روزها قبل از شروع محرم با آئین های مختلف همنوا با دیگر آزادی خواهان جهان حزن و اندوه خود را نسبت به واقعه عاشورا و مظلومیت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان می دهند اما سوزناک ترین و اندوه بارترین آئین عزاداری حسینی در شروه خوانی ها نمایان می شود.

همایش شیرخوارگان حسینی،عزاداری های تاسوعا ،عاشورا و دیگر شب های دهه نخست محرم اوج آئین شروه خوانی است که بیشتر در مساجد برگزار می شود.

شروه خوانی نوعی نوای غمگین به معنای گریستن بر مرده در مناطق روستایی و عشایری کهگیلویه وبویراحمد است که سوگ عاشورایی عزاداران را پرشورتر کرده است.

این آئین فارغ از همه موسیقی های مدرن امروزی، با لحن و آهنگی اندوهبار از سوی زنان و دختران این دیار انجام می شود.

یکی از مرثیه های متداول در آئین شروه خوانی«هوهوی» درجواب تک خوان (شروه خوان) بود که این نوع مرثیه هم اینک در آیین ختم و عزاداری های آنان نیز مرسوم است.

شماری از زنان و دختران ایلی و عشایری این خطه نیز با بستن کمربندها و شال بندهای سیاه اطراف زن نوحه خوان حلقه می زنند و در غم مظلومیت شهدای کربلا به سوگواری می پردازند.

دیگر آئین های سنتی عزاداری های محرم در کهگیلویه و بویراحمد

**کتل بندی

در برخی مناطق این استان رسم بر این است که اسب سفیدی به یاد ذوالجناح را سیاهپوش و کـُتل بندی می کنند.

سپس در میدانی که به سمت این آیین آماده شده است می گردانند و زنان نیز زاری کنان به دنبال مرکب راه می افتند.

**مقتل خوانی و تعزیه خوانی

این آئین همان تشریح تاسوعا و عاشورای سال 61 هجری در دشت نینوا و ذکر مصیبت های اهل بیت پیامبر(ص) در کربلا است.

این نوع ذکر مصیبت به صورت نوحه برای مردم بیان می شود و سوگواران برای آنچه بر امام حسین(ع) و یارانش گذشته به سوگواری و سینه زنی می پردازند.

**مشعل گردانی

در این سنت دیرینه که بیشتر در روستاها و مناطق عشایر نشین در شب های تاسوعا و عاشورا مرسوم است آتشی روشن می کنند و اطراف آن عزاداری می کنند.

**گهواره گردانی

این آئین گهواره هایی با پارچه های سبز و قرمز تزئین می شود و زنان در اطراف آن به عزاداری مشغول می شود.

مردم این خطه بر این باورند که درست کردن، تکان دادن و یا بستن پارچه بر این گهواره که در گویش محلی به ته ته علی اصغر (ع) معروف است حاجت روا می شوند.

** علم گردانی

بستن پارچه های سبز و چارقدهای سیاه و سرخ دور علم های برافراشته نیز از دیگر آیین سنتی است که از دیرباز در عزاداری های این خطه مرسوم بوده است.

**ثبت ملی هشت آئین ماه محرم در کهگیلویه و بویراحمد

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: هشت آیین مردم این استان در ماه محرم در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

مسعود شفیعی افزود: آیین‌های استقبال از ماه محرم در روستای امامزاده علی (ع) در چرام، دمام زنی در گچساران، مویه خوانی زنان سوق، ترقو خوانی و تعزیه خوانی در لنده، آیین شام غریبان در سوق و مراسم نذری روستای دشت رز بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی بیان کرد: این آیین‌ها با هدف احیا و پیشگیری از فراموشی ثبت ملی شده است.

شفیعی گفت: همه این آیین‌ها هم اکنون در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد اجرا می‌شود.

تاکنون بیش از 51 آیین و اثر معنوی غیرمنقول مردم این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

شفیعی مجموعه آثار ملی ثبت شده در این استان را بیش از 700 اثر اعلام کرد.

** شکل عزاداری‌ها

شکل عزاداری مردان به صورت‌های مختلف سینه زنی طولی و حلقه‌ای، زنجیرزنی است.

** آئین های عزاداری

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران گفت: آیین های ماه محرم از چنذ روز پیش از آغاز این ماه با غبارروبی، سیاهپوش کردن مساجد و حسینیه‌ها، آماده کردن و شستن دیگ‌های بزرگ برای پخت نذری، خریدن و آماده کردن لباس‌های مشکی، نوشتن جملات و نوشته‌هایی مربوط به عاشورا و امام حسین (ع) بر روی خودروها و برپا کردن پرچم‌های سیاه و سبز بر سر در خانه‌هاآغاز می شود.

امیر حسین نوروزی افزود: آئین های عزاداری در کهگیلویه و بویراحمد فارغ از بدعت های امروز به اشکال مختلف برگزار می شود.

وی بیان کرد:در شکل سنتی سینه زنی مردان کمر همدیگر را می‌گیرند و دایره ‌وار دور علم و نوحه خوان می‌چرخند.

کهگیلویه و بویراحمد با 713 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و این استان 100 در صد شیعه بیش از 16 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: