سپنتا نیکنام در نود و هشتمین جلسه کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری گفت: شهرداری برای کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به ویژه سگ‌های بدون صاحب کارهایی انجام داده، اما رضایت عمومی در این خصوص کسب نشده است.

سپنتا نیکنام با بیان اینکه در کشورهای مختلف، روش‌های زیادی برای کنترل جمعیت این حیوان وجود دارد که با ارزش‌های دینی و فرهنگی ما همخوانی ندارد اظهارداشت: با ایجاد مکان ویژه، روش‌های سابق متوقف و پیش‌بینی‌های لازم برای تیم‌های زنده‌گیری این حیوان درنظر گرفته شود.

وی با اشاره به اقدامات کمیسیون و استفاده از تجربه شهرداری سایر شهرها به ویژه مشهد تصریح کرد: روش جدید قرنطینه‌سازی و تفکیک گونه‌های مرغوب و سالم از بیمار و ناکارآمد پیشنهاد شده است.

نیکنام افزود: در این روش امکان واگذاری گونه‌های سالم و مرغوب و تعیین تکلیف گونه‌های بیمار و غیرقابل نگهداری به سادگی مقدور است و خواسته‌ نهادهای مرتبط به ویژه محیط زیست، بهداشت و انجمن‌های حامی حیوانات تامین خواهد شد.

رئیس شورای شهرستان یزد و عضو کمیسیون خدمات هم با اشاره به اینکه این موضوع بارها در شورای شهرستان با حضور روسای شوراهای شهرستان و فرماندار مورد بررسی قرار گرفته گفت: شهر یزد به تنهایی نمی تواند در این عرصه به جلو حرکت کند و نیاز است که تمامی شهرستان های همجوار در این طرح مشارکت نمایند و این موضوع در شورای تامین استان تصمیم گیری و اجرا شود.

حمیدرضا قمی تصریح کرد: متاسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی برای جلوگیری از ورود سگ های ولگرد از شهرها و استان های همجوار نداشتیم و طبق گزارش های ارائه شده، با کامیون سگ هایی را در اطراف شهر یزد رها می کنند.

وی با انتقاد از برخورد و واکنش محیط زیست در این رابطه عنوان کرد: بارها در شورای شهرستان از محیط زیست دعوت شد تا در جلسات شرکت کرده و محل هایی را در اختیار قرار دهد در حالیکه اصلا در جلسات شرکت نمی کنند.

قمی اظهار داشت: باید همه دستگاه ها کمک کنند که در غیر این صورت با روند موجود، شاهد رشد چند برابری آمار سگ های ولگرد خواهیم بود.حضور سگ‌های بدون صاحب در مناطق مختلف شهر مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورده و مردم خواهان چاره اندیشی هستند.

کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر یزد مقرر کرد که شهرداری مرکز استان ظرف یکماه محلی را برای ساماندهی سگ‌های بدون صاحب ایجاد کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: