به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه، محسن علی‌حسینی مدیرعامل کارخانه قند بیستون استان کرمانشاه دوشنبه شب در نشستی خبری اظهار کرد: این کارخانه تنها نام قند را با خود به یدک می‌کشد، امروز واحد تولید قند کله آن تعطیل است و تولیدی در آن انجام نمی‌شود.

 علی‌حسینی افزود: خط تولید قندکله نیاز به بازسازی و نوسازی دارد و برای این اقدام ۱۵ میلیارد تومان اعتبار لازم داریم که از مسئولان استان درخواست کرده‌ایم در قالب تسهیلات آن را به ما اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون این موضوع را بارها در قالب نامه نگاری، مصاحبه مطبوعاتی و حضور در جلسات و نشست ها به مسئولان استان کرمانشاه اعلام کرده ایم، گفت: تاکنون نتیجه ای نگرفته ایم و امیدواریم از طریق رسانه ها به نتیجه برسیم.

او توضیح داد که با راه اندازی خط تولید قند کله در کارخانه قند بیستون برای ۱۵۰ نفر دیگر اشتغال جدید ایجاد می شود.

او همچنین گفت: در صورت حمایت و پرداخت تسهیلات در مدت سه ماه می توانیم خط تولید قند کله این کارخانه را راه اندازی و تولید را شروع کنیم.

مدیرعامل کارخانه قند بیستون استان کرمانشاه در ادامه این نشست خبری تولید چغندرقند در استان کرمانشاه در سال گذشته را نزدیک به ۶۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: به دلایل مختلف از جمله سیل و تمایل نداشتن کشاورزان به کشت، تولیدی این محصول امسال به نصف کاهش یافته و این موضوع بر میزان تولید و فعالیت کارخانه قند بیستون نیز تاثیر گذاشته است.

علی‌حسینی با بیان اینکه سال گذشته ۲۶۰ هزار در کشت بهاره و ۸۸ هزار تن در کشت پاییزه چغندرقند خریداری و با آن شکر تولید کردیم، افزود: امسال سهمیه کارخانه قند بیستون تنها ۱۳۰ هزار تن چغندر قند است که این کاهش میزان سهمیه، میزان تولید را نیز کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه در هر دوره حداکثر تا ۵۰۰ نفر اشتغالزایی داریم، گفت: امسال به دلیل کاهش تولید چغندر قند مجبور شدیم ۸۰ نفر از نیروها را کم کنیم.

 او از مسئولان خواست با برنامه ریزی دقیق و اصولی در کشاورزان برای تولید محصولات مهمی مانند چغندر قند ایجاد انگیزه کنند.

وی با بیان اینکه نداشتن انگیزه در میان چغندرکاران در سال گذشته موجب شد آنها به تولید گوجه فرنگی روی بیاورند، افزود: سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد برای تعیین نرخ خرید تضمینی چغندرقند، باعث شد که کشاورزان در سال زراعی گذشته به جای کشت این محصول اقدام به کشت گوجه فرنگی و سایر صیفی‌ها کنند که این امر سبب شد تا در سال جاری با کمبود چغندرقند و تولید بیش‌ از اندازه گوجه‌ فرنگی روبه‌رو باشیم.

او به واردات یک میلیون تن شکر به کشور نیز انتقاد کرد و گفت: اگر نصف یارانه‌ واردات شکر با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان به تولید این محصول اختصاص می‌یافت برای کنترل قیمت نیازی به واردات بیش از یک میلیون تن شکر نداشته‌ایم.

او به طلب حدود ۱۳ میلیارد تومانی کارخانه قند بیستون از دولت به عنوان یارانه اشاره کرد و گفت: مسئولان در حالی از پرداخت این طلب شانه خالی می کنند که از طرف دیگر یک میلیون تن شکر را به صورت نقد از هند خریداری و وارد کشور کرده اند. 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: