به گزارش خبرگزاری برنا؛ حجت‌الاسلام سیدرضا فاطمی با اشاره به اینکه موقوفه «ظهیرالدوله»  یکی از موقوفاتی است که بیشترین هزینه‌ها را برای حوزه‌های علمیه خصوصا حوزه علمیه ابراهیمیه دارد،  بیان داشت: بخشی از درآمد موقوفه ظهیرالدوله حق‌التولیه است همچنین قسمتی از آن برای عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع)،  خرید کتب علوم دینی و قرآن در نظر گرفته شده است ضمن این که کتب علوم دینی ویژه مدارس علوم دینی و قرآن برای متولیان شیعه خریداری می‌شود.

وی گفت: بخشی از نیت واقف در راستای افطار روزه‌داران در ماه مبارک رمضان اختصاص یافته همچنین در گذشته در این موقوفه کتابخانه‌ای وجود داشت که قسمتی از وقف برای کتابدار، موذن و خادم مدرسه منظور شده و بخشی از وقف نیز برای تلاوت قرآن کریم و زیارت اهل قبور و ائمه معصومین در نظر گرفته شده است.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه دو شهرستان کرمان بیان کرد: همچنین درآمد حاصل از موقوفه با همکاری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان صرف می‌شود.

وی در ادامه در ارتباط با حوزه‌های مرتبط با وقف این موقوفه اظهار کرد: این موقوفه با توجه به گستردگی و وسعت زیاد،  دارای مزارع و باغات فراوانی از جمله باغ‌های پسته است که باعث شده تعداد زیادی از جوانان مشغول در آنها به کار شوند.  در حال حاضر در کشور و همچنین در استان کرمان بیکاری جزو مهمترین مشکلات است که در مزارع این موقوفه تعداد ۶۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

حجت‌الاسلام فاطمی به تاریخچه موقوفه ظهیرالدوله اشاره کرد و ادامه داد: موقوفه گفته شده توسط کریم خان یکی از حاکمان کرمان وقف شده است، وی به دلیل علاقه زیادی که به شیعیان و مریدان اهل بیت (ع) داشت به دنبال این بود که جایی برای فراگیری علوم دینی بر پا کند؛ بنابراین مدرسه‌ای (حوزه علمیه ابراهیمیه) را احداث و اموال خود را طی یک توافقنامه و با نظر مراجع و افراد اهل علم وقف این حوزه می کند.

وی گفت: حوزه علمیه ابراهیمیه از جمله بهترین حوزه‌های معارف و علوم دینی است که در آن تعداد زیادی از طلاب مشغول به فراگیری علوم و فنون دینی هستند.

حجت‌الاسلام فاطمی ادامه داد: این موقوفه تعداد زیادی مستاجر دارد که در منازل مسکونی یا مزارع زندگی می‌کنند و درآمد حاصل از آن صرف مدارس دینی می‌شود لذا از مستاجرینی که رقبات این موقوفه در اختیارشان است خواهش می‌کنم نسبت به پرداخت اجور معوقه و اجاره ماهیانه ما را یاری کنند تا راحت‌تر بتوانیم نیت واقف را به سرانجام برسانیم.

ابراهیم خان ظهیرالدوله در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار حاکم کرمان بود و در آبادانی این شهر بسیار تلاش کرد و بناها، قنوات و مزارع بسیاری در شهر کرمان و اطراف آن بنا کرد.  

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: