به گزارش خبرگزاری برنااز لرستان؛ رزم در نشست تحلیف هیئت منصفه مطبوعات استان ، اظهار کرد: این جمع از بین ۱۴ قشر و از چهره‌های موجه، ارزشمند، باصداقت، باسواد، معتمدین مردم و شناخته شده استان که به امانت‌داری و صداقت اشتهار دارند، انتخاب شده‌اند.

او افزود: در راستای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی هر دو سال یک‌بار با حضور کمیته متشکل‌از نماینده ولی‌فقیه در استان، رئیس‌کل دادگستری، مدیرکل ارشاد، مدیرکل تبلیغات اسلامی و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اعضای حاضر از بین اقشار مختلف انتخاب می‌شوند.

رزم  با اشاره به این‌که اعضای هیئت منصفه حمایت و نظر را عامه را در دادگاه بیان می‌کنند، تصریح کرد: اعضای هیئت منصفه در دادگاه در رابطه‌با احراز جرم یا عدم احراز آن اظهارنظر می‌کنند و همین هیئت منصفه می‌تواند در سالم‌سازی جامعه و اصحاب رسانه کمک شایانی انجام دهند.

اوضمن اشاره به این‌که در اکثر کشورهای دنیا جرم سیاسی تعریف نشده ولی در جمهوری اسلامی قانون جرم سیاسی تصویب شده است، خاطرنشان کرد: اعضای هیئت منصفه باید به‌صورت منظم در جلسات رسیدگی دادگاه شرکت کنند.

رئیس شورای قضایی  لرستان  ضمن اشاره به این‌که جرم سیاسی و مطبوعاتی در مقایسه با جرایم عادی و امنیتی دارای امتیازاتی هستند که به‌لحاظ توجه به شخصیت مرتکب جرم و انگیزه شرافتمندانه آن است، افزود: هیئت منصفه معتمدین افکار عمومی جامعه و مطابق قوانین جرم سیاسی، قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مطبوعات اصل ۱۶۸ قانون اساسی جرایم سیاسی و مطبوعاتی به‌صورت علنی و با حضور هیئت منصفه در دادگاه کیفری یک رسیدگی می‌شود.

رزم در پایان با اشاره به این‌که تلاش ما بر این است که یک شعبه شورای حل اختلاف مطبوعات در استان راه‌اندازی کنیم، گفت: تأکید ریاست قوه قضاییه بر صلح و سازش است و جرایم مطبوعاتی نیز ابتدا باید جهت صلح و سازش به شورای حل اختلاف ارجاع شوند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: