به گزارش خبرگزاری برنا؛ در دوره شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی، سالمندان در معرض خطر قرار دارند. آن‌ها از جهاتی به دیگران وابسته‌اند و باید تمهیداتی اندیشید تا آزار نبینند و در عین حال این دوره را به خوبی پشت سر بگذارند. سالمندان عضوی از خانواده‌ هستند که بدون شک سلامت آن‌ها به اندازه سایر افراد خانواده اهمیت دارد.

  • از امکانات جایگزین استفاده کنید

فاصله اجتماعی به معنای از دست دادن تمامی ارتباطات اجتماعی نیست. امکانات آنلاین به ما اجازه می‌دهد که با خانواده و دوستانمان ارتباط داشته باشیم. به آن‌ها کمک کنید تا چگونگی استفاده از آن را یاد بگیرند و همچنان با دیگران در ارتباط باشند.

  • به رژیم غذایی آن‌ها توجه کنید

افراد مسنی که به ندرت بیرون می‌روند علاقه خودشان را به غذا نیز از دست می‌دهند. در دوره محدود کردن روابط و خانه‌نشینی مطمئن شوید تمام ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی به بدن آن‌ها می‌رسد. دو بار در روز وعده پروتئینی داشتن پیشنهاد می‌شود.

  • در صورت دیدار از آن‌ها فاصله بگیرید

در بسیاری از شرایط نمی‌توانیم به طور کلی به دیدار افراد مسن نرویم، اما در این حالت توصیه به حفظ فاصله بیش از حد معمول و اجتناب از هرگونه ارتباط فیزیکی است.

  • به حجم اخباری که می‌شنوند توجه داشته باشید

بسیاری از سالمندان در ۲۴ ساعت با چرخه اخبار محاصره می‌شوند. این شرایط می‌تواند برای آن‌ها استرس و اضطراب را به دنبال داشته باشد. مراقب گوش دادن بیش از حد اخبار توسط آن‌ها باشید.

  • نگذارید احساس تنهایی کنند

در گروه‌های خانوادگی مجازی بیشتر با آن‌ها صحبت کنید، عکس بفرستید و نگذارید که احساس تنهایی کنند. در شرایطی که افراد سالمند بیش از گذشته احساس تنهایی می‌کنند، اقدامات اطرافیان می‌تواند احساس آن‌ها را تغییر دهد.

***توصیه‌هایی کلیدی برای سالمندان

این اصول را رعایت کنید تا خود را آلوده به ویروس نکنید:

1- حداقل ۲۰ ثانیه قبل و بعد از آماده‌سازی غذا، لمس سطوح و... دستان خود را بشویید.

2- از شلوغی دوری کنید و اگر سرفه یا عطسه می‌کنید آن را با آرنج خود یا دستمال یکبار مصرف کنترل کنید. واکر، عصا و نرده‌ها را ضدعفونی کنید.

3- به هیچ وجه به صورت مستقیم وایتکس رقیق‌شده را به اجسام اسپری نکنید. محلول وایتکس و آب را اول به پارچه و سپس به اجسام بکشید تا مسموم نشوید و به سرفه نیفتید.

4- فاصله اجتماعی به معنای انزوا و تنهایی افراد نیست. انزوای اجتماعی می‌تواند تاثیر منفی در ایمنی و سلامت روان افراد مسن بگذارد. بنابراین حتما ارتباطات اجتماعی را با روش‌های جایگزین تقویت کنید.

5- استفاده از فناوری اینترنت را جدی بگیرید.

6- سعی کنید در این دوره تا جای ممکن تحرک داشته باشید و فعالیت کنید. ورزش سبک در خانه می‌تواند به شما کمک کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: