به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز یکشنبه- پانزدهم تیر - با میانگین ۱۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس شد.

شاخص کیفی هوا در نخستین ساعات امروز با میانگین ۹۰ در وضعیت قابل قبول (سالم) قرار گرفت.

شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش دائم میدان احمدآباد روی عدد ۱۰۲، خیابان استانداری روی عدد ۹۵، بزرگراه خرازی روی عدد ۱۲۳، خیابان پروین روی عدد ۸۵ و خیابان رودکی روی عدد ۹۶ گزارش می‌شود.

همچنین به دلیل وزش باد به نسبت شدید و خیزش گرد و خاک در مناطق شمالی و مرکزی استان کیفیت هوا همچنان در کاشان با میانگین ۱۲۳ و در خمینی شهر با میانگین ۱۱۷ برای گروه‌های حساس ناسالم است. از این رو به شهروندان و به ویژه گروه‌های حساس مانند کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی و ریوی توصیه می‌شود از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فضای آزاد خودداری کنند. وضعیت کیفی هوا در سایر ایستگاههای پایش شهرستان‌ها در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: