به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛  کیفیت هوا در کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز _چهارشنبه ۲۳ تیرماه_ با قرار گرفتن روی شاخص ۱۶۴ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم ثبت شده است.

روز گذشته نیز میانگین شاخص کیفی هوا در این شهر با قرار گرفتن روی شاخص ۱۱۵ در وضعیت نارنجی و ناسالم ثبت شده بود.

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان اکنون در خیابان پروین و احمدآباد به ترتیب با قرار گرفتن روی شاخص ۱۰۲ و ۱۷۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ناسالم برای عموم ثبت شده است، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه خرازی بر روی شاخص ۱۸۸ و در وضعیت ناسالم برای عموم قرار دارد.

کیفیت هوا در ایستگاه‌های استانداری روی عدد ۱۶۲ ثبت شده است و در وضعیت ناسالم برای عموم قرار دارد و دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه رودکی فعال نیست.

در حال حاضر تنها ایستگاه فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان به جز اصفهان، شاهین‌شهر و سجزی است و شاخص کیفی هوای شاهین‌شهر و سجزی به ترتیب با قرار گرفتن روی عدد ۱۵۷ و ۱۷۸ در وضعیت ناسالم برای عموم ثبت شده است و شاخص کیفی هوای مبارکه روی عدد ۱۵۸ و در وضعیت ناسالم برای عموم قرار دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: