به گزارش خبرگزاری برنا دراصفهان،دراتفاق نخست،خودروها وارد میدان نقش جهان شدند و میدان به پارکینگی برای خودروهایی تبدیل شد که برای عزاداری به اطراف این میدان آمده بودند.

فریدون اللهیاری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان درباره ورود این ماشین‌ها به میدان امام (ره) می گوید: این موضوع مربوط به امسال نیست و سال‌های گذشته نیز وجود داشته است. دروازه‌های ورود و خروج ماشین به میدان نیز در اختیار میراث نیست بلکه زیر نظر شهرداری اصفهان ونیروی انتظامی است و باید از آن‌ها در این رابطه سؤال بپرسید.

این درحالی است که حدود پنج سالی می شود که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اصفهان تردد خودرو و موتورسیکلت در میدان نقش‌جهان را ممنوع اعلام کرده است و از میراث فرهنگی انتظار می رود در چنین مواردی برخورد جدی وقاطعی از خود نشان دهد.

حفاظ شیشه ای  بر پیکر رواق های مسجدچهارباغ!

اتفاق بعدی،نصب حفاظ شیشه ای بر رواق های مسجد ثبت ملی چهارباغ بود. دهانه عمده رواق‌های بیرونی مدرسه علمیه امام صادق (ع) بدون اجازه میراث فرهنگی توسط مدیریت مدرسه حفاظ گذاری شد.با پیگیری رسانه ها درباره این موضوع معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان علام کرد این اداره کل، هیچ مجوزی برای این اقدام صادر نکرده است.چندی پیش نامه‌ای از سوی مدیریت مدرسه چهارباغ برای ما ارسال شد که در آن اعلام‌شده بود این مدرسه می‌خواهد برای پوشاندن رواق‌های بیرونی خود از حفاظ شیشه‌ای استفاده کند. دلیلشان هم این بود که مدرسه علمیه حریم و شأنی دارد، اما دخترها و پسرها روی لبه این رواق‌ها می‌نشینند و شأن مکان به‌ درستی رعایت نمی‌شود.

معاون میراث فرهنگی با اذعان براینکه میراث مخالفت کرده اما کار انجام شده ادامه می دهد:ما با این درخواست موافقت نکردیم و به آن‌ها گفتیم اجازه بدهند که نتیجه مکاتبه با تهران در این خصوص مشخص شود، بعد اگر اقدامی لازم بود انجام بدهید، اما گویا آن‌ها منتظر نتیجه نمانده‌اند و کاری که مد نظرشان بوده انجام داده‌اند.

بازهم دراین اتفاق،نقش اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در حد یک تذکر نشان داده می شود و برخورد قاطعی از این اداره برای حفاظت از میراث ملی دیده نمی شود.

نصب داربست وآسیب به کاشی های مسجد تاریخی امام

ماجرای دیگری که تن آثارتاریخی اصفهان را زخمی کرد،نصب داربست در مسجد امام بود.که دراین اتفاق نیز مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان به گفتن اینکه  مساجد تاریخی ظرفیت های محدودی دارند و پاسخگوی نیازهای امروز نیستند،کفایت کرد و اظهار داشت:بنای مسجد برای برپایی نماز، عبادت و مراسم های مذهبی بنا شده و حیات یک بنای مذهبی به مراسم هایی است که در آن برگزار می شود.مساجد تاریخی ظرفیت های محدودی دارند و پاسخگوی نیازهای امروز نیستند، مراسم عزاداری ماه محرم سال هاست در این مسجد برگزار می شود.برگزارکنندگان مراسم محرم باید رعایت ضوابط میراث فرهنگی را بکنند تا آسیبی به این بنای تاریخی وارد نشود

اللهیاری درپایان گفت:ممکن است در هنگام نصب داربست ها، کارگری که مشغول به کار است در رابطه با اهمیت بنا توجیه نشده باشد و به کاشی ها آسیب بزند که باید به این افرادی که مشغول به کار هستند، گوشزدها و تذکرات لازم داده شود.اما آیا گفتن همین که نکات ایمنی را رعایت کنید پیکر آثارتاریخی را از این آشفتگی ها ومدیریت خودسرانه در باب آثارتاریخی اصفهان   می رهاند؟

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: