«یحیی آل‌اسحاق»، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا گفت: بازار عراق به عنوان یک بازار سنتی و استراتژیک برای ایران به شمار می‌آید و به رغم مشکلات به‌‌وجود آمده پس از شیوع بیماری کرونا برای اقتصاد عراق، پیش‌بینی می‌شود که صادرات ایران به عراق در سطح سال گذشته حفظ شود.

او ادامه داد: مرزهای شمالی ایران با عراق مانند، باشماق، پرویزخان و سایر مرزهای اقلیم باز هستند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق ادامه داد: مذاکرات در خصوص مسائل بهداشتی برای بازگشایی مرزهای جنوبی ایران و عراق نیز ادامه دارد.

آل‌اسحاق خاطرنشان کرد: روزانه بین 1800 تا 2500 کامیون از مرزهای ایران و عراق تردد و انواع کالاهای مورد نیاز را جابه‌جا می‌کنند.

او در خصوص شائبه ایجاد شده در خصوص کیفیت پایین محصولات صادراتی ایران نیز گفت: این موضوعات صحت ندارد و تاکنون چنین چیزی از تجار عراقی شنیده نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در پاسخ به این پرسش که صادرات برق ایران و تمایل عراق برای واردات از عربستان نیز گفت: عربستان توان تامین برق مورد نیاز عراق را ندارد و زیرساخت‌ها برای صادرات برق این کشور به عراق، وجود ندارد. از طرفی آمریکا تلاش دارد که عراق را وادار به توقف واردات برق از ایران کند که این مساله با ناتوانی تولید برق عربستان، امکان ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در خاتمه اظهار کرد: عراق به برق ایران نیاز دارد و نمی‌تواند جایگزینی پیدا کند و همین مساله موجب می‌شود که صاردات برق ایران به این کشور ادامه داشته باشد.

خبرنگار: هاتف فرج‌اللهی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: