به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، بازار طلای زینتی نیز در کنار بیشتر اقلام در رکود است. آنچه این روزها به رکود بازار این فلز درخشان تزئینی و سرمایه‌ای انجامیده، کاهش توان اقتصادی مردم و کاهش مراسم‌های عروسی است.

ابراهیم محمدولی، رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه، در این باره گفت: بازار مصنوعات طلا و جواهر همچنان راکد است و اگر هم تقاضایی وجود داشته باشد مربوط به طلای آب شده و سکه است. اما در مورد زیورآلات رکودی که از اوایل اسفند شروع شد، همچنان برقرار است.

او افزود: در شرایط اقتصادی کنونی مردم پول را خرج ضروریات زندگی می‌کنند و از آنجا که حرفه ما با جیب مردم سروکار دارد وقتی سرانه درآمد کاهش پیدا کرده از تقاضا برای زیورآلات طلایی و سایر جواهرات کاسته شده است، چون پولی در دست مردم نیست که با آن طلا و جواهر بخرند.

محمدولی همچنین گفت: این رکود در حالی اتفاق افتاده که چند سالِ پیش از کرونا نیز طلا مانند گذشته متقاضی نداشته است، عامل این کاهش تقاضا پایین آمدن ارزش افزوده طلاست. اتفاقی که باعث شده طلا از کالای سرمایه‌ای به کالای تزئینی تبدیل شود و فروش زیورآلات طلایی در سال‌های اخیر نسبت به گذشته سود کمتری عاید فروشنده کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: