به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ شکاف قیمتی که برای تولیدکننده تا مصرف‌کننده نهایی زعفران در کشور وجود دارد، 10 میلیون است. گفته می شود کشاورزان هر کیلو زعفران را 7 تا 8میلیون تومان در هر کیلو می‌فروشند و در حالی که مصرف کننده نهایی با قیمتی کمتر از 18 میلیون تومان در هر کیلو نمی‌تواند بخرد. تولیدکنندگان بر این باورند که نا‌به‌سامانی موجود در خرید از سوی سازمان‌های دولتی به ایجاد این این شکاف و سوء استفاده دلالان از آن انجامیده و قیمت‌ها حتی از این ارقام نیز پایین‌تر است.

«حسین شادمان»، تولیدکننده برتر استانی در سال 95 و نمونه کشوری در سال 96،  در گفت‌و‌گو با خبرنگار برنا توضیح داد:  رقم خرید از کشاورز بیشتر از 5 تا6میلیون در هر کیلو نیست و وقتی به دست مصرف‌کننده نهایی می رسد از 10 میلیون هم تجاوز می‌کند.

او افزود: کشاورز مجبور است برای تامین هزینه‌های خود محصول را به قیمتی که خریدار تعیین می‌کند، بفروشد و اگر بخواهد محصول را به سازمانی دولتی مانند تعاون روستایی بفروشد، نمی‌تواند به همان آسانی که از خریدار خصوصی پول می‌گیرد، از دولت پولش را بگیرد. اما خریدار خصوصی نقد خرید می‌کند.

شادمان همچنین گفت: چون مشخص نیست خریدار دولتی چه زمانی تسویه می‌کند ما هم ترجیح می‌دهیم که زعفران را به خریدار خصوصی بفروشیم حتی ارزان‌تر.

او تصریح کرد: من از سال 76 تولید محصولات کشاورزی را در شهرستان باخرز در خراسان رضوی شروع کردم و این مدت فعالیت ثابت کرده با خریدار خصوصی بهتر می‌شود معامله کرد. 2/5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: