به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در حاشیه دیدار امروز با محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در محل وزارت نیرو گفت: پاییز امسال قطعه سوم راه آهن خواف-هرات افتتاح خواهد شد. اجرای این قطعه در راستای سرعت گرفتن توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: امروز گفت و گوهای بسیار سازنده‌ای در ارتباط با استفاده حداکثری برای توسعه روابط اقتصادی در فرصت باقی مانده دولت دوازدهم با طرف افغانستانی صورت گرفت.

اردکانیان با اشاره به سفر یازده ماه پیش خود به افغانستان ادامه داد: دیداری که در این سفر بارییس جمهور اشرف غنی صورت گرفت، طرح‌های زیادی برای همکارهای اقتصادی چه در بخش وزارت نیرو و چه سایر وزارتخانه‌های اقتصادی و تولیدی ایران مطرح شد و  امروز این امکان فراهم شد تا پس از استقرار دولت جدید این پروژه‌ها و محورها مجدد ارزیابی شود.

وزیر نیرو گفـت: امروز نتایج خوبی حاصل شد و امید است با تاکیداتی که جناب آقای اتمر دارند، در آینده نزدیکی شاهد اثرات خوب سفر ایشان به تهران در جهت توسعه روابط اقتصادی باشیم.

وی تلاش برای برگزاری دو نمایشگاه تخصصی برای عرضه ظرفیت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در کابل و هرات را از جمله توافق‌های امروز برشمرد و از برگزاری اجلاس ششم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در کابل خبرداد.

ادرکانیان ادامه داد: تلاش می‌شود تا آن زمان سند جامع همکاری‌ها درازمدت دو کشور هم نهایی شده تا به امضا برسد و در چارچوب این سندپروژه‌های متعددی در زمینه انرژی چه انرژی‌ها با منشا تجدیدناپذیر و فسیلی و تجدیدپذیر تعریف شده است.

عضو هیات دولت به مطرح شدن ۲۰ طرح در زمینه برق اشاره کرد و گفت: امید است این ۲۰ پروژه هم هرچه زودتر به مرحله اجرا برسد .

وی خاطرنشان کرد:  ایران و افغانستان کارهای خوبی در عرصه آب و محیط زیست در قالب همکاری‌های آبی انجام خواهند داد.

اردکانیان یکی از این طرح‌ها را اجرای توافقات مربوط به معاهده هیرمند برشمرد و گفت: طرح‌های مشترک درحوضه حریرود نیز از سوی دو طرف پیگیری خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: