به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ بنا بر داده‌های منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، گرجستان برای تسهیل فشار برآمده از شیوع کرونا بر کسب‌و‌کارها مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی را برای هتل‌ها را تا اوایل نوامبر 2020 امهال کرد. این کشور همچنین شاغلان با حقوق تا سقف 750 لاری را از مالیات بر درآمد معاف کرد. مهلت ارائه اظهارنامه گمرکی برای واردات خودرو را از آوریل 2020 تا اول سپتامبر همین سال افزایش داد و مالیات بر ارزش افزوده را به صورت خودکار و سریع استرداد کرد.

با همه‌گیری کرونا در گرجستان، کارفرمایان به مدت 6 ماه به ازای حفظ هر شغل، مبلغ یارانه ثابتی را از دولت دریافت می‌کنند و هزینه گاز تا سقف 2000 متر مکعب و هزینه برق تا سقف 200 کیلو وات در ماه برای مشترکان پرداخت می‌شود.

گرجستان همچنین بازپرداخت وام‌ها را برای اشخاص امهال کرد. تحت برنامه تامین مالی مشترک برای پشتیبانی از صنایع هتل‌داری کوچک و متوسط خانواده‌ای، آژانس دولتی وزارت اقتصادی و توسعه پایدار گرجستان تا میزان 80 درصد از نرخ بهره متعلقه به تسهیلات دریافتی توسط این گروه از بنگاه‌ها را تامین مالی می‌کند.

علاوه بر اینها این کشور، طرح‌های مربوط به ضمانت اعتباری را افزایش خواهد داد و امکان دسترسی بانک‌های تجاری به منابع اعتباری معادل 600 میلیون لاری (برابر حدود 88 میلیون دلار) را فراهم خواهد آورد. این دسترسی به منظور پشتیبانی از کسب‌و‌کارها که همراه با برنامه ضمانت اعتباری بوده، فراهم شده است.

در ادامه فرآیندهای مربوط به تامین تسهیلات سرمایه در گردش تسریع شده و از بانک‌ها خواسته شده کیفیت سبد وام‌ها را ارزیابی کنند؛ بازرسی‌های فیزیکی را به تعویق بیندازند و مهلت زمانی پرداخت جریمه‌ها را نیز به دلیل به وجود آمدن شرایط بحرانی افزایش دهند.

حداقل 70 میلیون یورو کمک هزینه برای کسب‌و‌کارهای گرجستان و افراد خویش کارفرما به خطوط اعتباری ارزی و کمک‌های مالی برای تقویت و بازیابی کسب‌و‌کارها پس از بحران از طریق بسته حمایتی اروپا فراهم می‌شود. وجوه از طریق شرکای مالی تامین می‌شود و در طول سال 2020 محقق خواهند شد.

در طول سال 2020، نزدیک به 20 میلیون یورو به عنوان کمک‌های مالی با هدف حمایت از کسب‌و‌کارهای مالی، افراد و کشاورزان برای کسب مهارت، توسعه کسب‌و‌کارها و یا بازیابی پس از بحران تخصیص می‌یابد.

علاوه بر این اتحادیه اروپا، صندوق اروپایی توسعه پایدار را تجهیز کرده است که حمایت مالی خود را از طریق شرکای مالی بین‌المللی، در زمینه های کلیدی مانند سرمایه در گردش، تامین مالی تجاری و یا مهلت قانونی پرداخت اصل و فرع ارائه می‌دهد.

با توجه به اثرگذاری کاهش نرخ بهره موثر اسمی بر روی تورم، بانک ملی گرجستان در نشست مارس 2020 تصمیم گرفت که نرخ بهره بانکی تغییر نداده و ثابت باقی بماند.

بانک ملی گرجستان عملیات مراکز مبادلات ارزی و سایر دفاتر ارائه دهنده خدمات پرداختی را متوقف کرده است. از 6 مارس 2020 ارزش واحد پول گرجستان (لاری) نسبت به دلار آمریکا 13درصد کاهش یافته است. یک دلار آمریکا در تاریخ 20 ژانویه 2020 برابر 2/85 لاری گرجستان بوده که در 2 مه همین سال، با افزایش حدود 2/3 درصدی به 3/2 لاری رسیده است. بانک مرکزی گرجستان برای جلوگیری از کاهش نامنظم ارزش پول ملی این کشور طی چهار بار مداخله، حدود 120 میلیون دلار ارز فروخته است.

تثبیت بهای برخی اقلام غذایی اساسی فقط برای مدت سه ماه از طریق تخصیص یارانه برای واردات اقلام برنج، ماکارونی، گندم، آرد گندم، روغن افتابگردان، شکر، لوبیا و شیرخشک برای بازه زمانی 15 مارس تا 15 مه 202 از دیگر اقدامات این کشور به شمار می‌آید.

گرجستان، در قالب کمک هدفمند اجتماعی به افرادی که شغل خود را به علت شیوع ویروس کرونا از دست داده‌اند، ماهانه 200 لاری گرجستان (معادل 62/5 دلار) و برای مدت 6 ماه، پرداخت می‌کند. همچنین برای یک بار کمک مالی به میزان 300 لاری گرجستان (معادل حدود 94 دلار) به افراد خویش‌کارفرما یا فعال در بخش غیررسمی، پرداخت خواهد شد.

طی 6 ماه آینده مبلغ 600 لاری گرجستان (معادل حدود 94 دلار) به خانوارهایی که امتیاز اجتماعی آنها بین 65 هزار تا 100 هزار است و خانوارهایی که امتیاز اجتماعی کمتر از 100هزار و دارای سه فرزند یا بیش تر با سن کمتر از 16 سال هستند، پرداخت خواهد شد. رقم مشابهی هم برای کمک مالی به افراد از کار افتاده و کودکان دارای ناتوانی جسمی، در نظر گرفته شده است.

از ابتدای ژانویه 2021، قاعده جدید تعیین حقوق بازنشستگی اعلام خواهد شد. طبق این قاعده، میزان بیمه بازنشستگی حداقل متناسب با نرخ تورم افزایش خواهد یافت و برای بازنشستگان 70 سال و بالاتر، حقوق بازنشستگی برابر با 80 درصد رشد واقعی اقتصادی کشور، افزایش خواهد یافت. همچنین صرف‌نظر از نرخ تورم و نرخ واقعی رشد اقتصاد، حقوق بازنشستگان کمتر از 90 ساله به میزان 20 لاری و برای 70 ساله و بیشتر به میزان 25 لاری گرجستان، افزایش خواهد یافت. 5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: