به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ روند گازرسانی در سال‌های اخیر با شتابی جدی همراه شد و توانست خانه‌های بسیاری از روستائیان کشور را با بهره‌گیری از نعمت گاز گرما بخشد.

گازرسانی مویرگی از آنجایی در کشور بسیار دارای اهمیت است که هنوز بخش عمده‌ای از مصارف انرژی خانگی مانند گرمایش و پخت و پز از طریق گاز انجام می‌شود.

ایران نیز که دارای یکی از غنی‌ترین منابع گازی جهان است می‌تواند از این پتانسیل برای رفاه‌بخشی به مردم استفاده کند. ضمن این که گاز یکی از پاک‌ترین منابع انرژی است و می‌تواند منبعی پایدار برای تامین انرژی باشد.

گازرسانی اما در دولت یازدهم و دوازدهم به عنوان یکی از اصلی‌ترین راهبردهای وزارت نفت تعیین شد و همین مساله موجب شد که روند گازرسانی شتاب بگیرد.

از این رو با توسعه گازرسانی به خانه‌ها و همچنین تامین خوراک گازی نیروگاه‌های کشور، این انرژی پاک بیش از 70 درصد سبد انرژی ایران را در بر می‌گیرد.

وزیر نفت از سال 92 با جدیت تمام گازرسانی به شهرها و روستاهای جامانده را آغار کرد.

از این رو اکنون بیش از 98 درصد جمعیت شهری کشور به شبکه گاز طبیعی وصل هستند. با فعالیت‌های دولت،‌ ضریب نفوذ روستاییان نیز به 84 درصد رسیده است. بنا بر تعریف وزارت نفت، زمانی‌که ضریب نفوذ گازرسانی شهری در یک استان از مرز 95 درصد عبور کند، آن استان به عنوان استان سبز نامیده می‌شود. اکنون 21 استان در سراسر کشور موفق شده‌اند 100 درصد شهرهای خود را گازرسانی کنند که رقم قابل ملاحظه‌ای است.

همچنین سهم صنایع و نیروگاه‌ها از سوخت گاز نیز در سال‌های اخیر مورد توجه بوده و افزایش چشمگیری داشته است تا آنجا که در حال حاضر، بیش از 250 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌های تولید برق تحویل می‌شود و اکنون اغلب نیروگاه‌های کشور به شبکه گاز وصل هستند و به جز مواقع اوج مصرف در زمستان،‌ از سوخت مایع استفاده نمی‌کنند.

آمارهای شرکت ملی گاز نشان می‌دهد در حالی تا پایان تیرماه سال 92 و پیش از آغاز دولت یازدهم 14 هزار و 419 روستا در کشور گازرسانی شده بودند که این رقم در پایان خرداد سال جاری به 31 هزار و 325 روستا رسید. این اعداد نشان می‌دهد از تیر 92 تا پایان خرداد امسال،‌ 16 هزار و 906 روستا به شبکه گاز کشور متصل شده‌اند.

این آمارها نشان می‌دهد میزان گازرسانی روستایی در سال‌های فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم، از کل میزان گازرسانی در تاریخ فعالیت شرکت ملی گاز بیشتر بوده و این مساله جهشی بزرگ است.

این جهش در سایه تامین سرمایه به موقع و فعالیت دلسوزانه برای جمعیت روستایی کشور رخ داده است و جالب‌تر این که وجود تحریم در این سال‌ها، کشور را با کمبود منابع مالی مواجه کرده‌بود.

در کنار گازرسانی روستایی، رساندن گاز به شهرها نیز در اولویت دولت بود و 218 شهر در دولت یازدهم و دوازدهم گازرسانی شده‌اند و تعداد شهرهای دارای گاز از 975 شهر به هزار و 193 شهر افزایش داشته است.

در این میان یکی از استان‌هایی که سال‌ها از نعمت گاز محروم بود نیز گازرسانی شد. استان سیستان و بلوچستان و در مرکزیت آن زاهدان در دوران دولت یازدهم از نعمت گاز برخوردار شد که این مساله امری بود صریح در راستای تلاش دولت در گازرسانی به همه مردم ایران.

در خلال این پروژه‌های گازرسانی، در دولت یازدهم و دوازدهم 136 هزار و 579 کیلیومتر شبکه گاز در کشور احداث شده که حکایت از رشدی 50 درصدی در این بخش دارد. رشد 50 درصدی شبکه گاز شهری و روستایی در حالی محقق شده که پایان تیر سال 92، ‌این عدد 241 هزار و 333 کیلومتر بود و این عدد اکنون به 377 هزار و 912 کیلومتر رسید.

علاوه بر این باید به این مساله نیز اشاره کرد که همه این فعالیت‌ها با در نظر گرفتن توسعه دانش و صنعت داخلی انجام شده و توانایی سازندگان داخلی برای ساخت تجهیزات مورد نیاز گازرسانی در کشور با رشدی چشمگیر همراه بوده است و از این رو شرکت ملی گاز ایران، تاکنون بیش از 95 درصد از اقلام گازرسانی و 80 درصد تجهیزات و اقلام مورد نیاز در بخش انتقال گاز را بومی سازی کرده است.

در نتیجه می‌توان دریافت که گازرسانی در کشور طی فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم با جدیت تمام انجام شده است و این مساله عدالت اجتماعی را در کشور بهبود بخشیده و قدمی بوده در راستای ایجاد رفاه برای همه مردم کشور. 5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: