به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با کاهش 3 هزار و 210 واحدی به عدد یک میلیون و 841 هزار و 696 واحد رسید.

 شاخص کل هم وزن اما با 337 واحد افزایش به عدد 481 هزار و 198 واحد رسید.

همچنین در این روز تعداد 13 میلیارد و 875 میلیون سهم با ارزش 232 هزار و 875 میلیارد ریال معامله شد.

نمادهای تاثیرگذار در شاخص کل بورس امروز فولاد، فارس، شتران، پارسان، شپنا، شبندر، کچاد و کگل بودند.

شاخص کل فرابورس نیز با 168 واحد کاهش به عدد 18 هزار و 556 واحد رسید و تاثیرگذارترین نمادها در این شاخص صبا، شگویا، ذوب، کگهر، زاگرس، هرمز و دماوند بودند.

شاخص کل بورس که در ابتدای معاملات حاکی از یک اصلاح کوتاه مدت بود با افزایش عرضه‌ها و ترس مردم از افت سهم‌ها با ریزش مواجه شد.

این در حالی است که پیش‌بینی‌های تکنیکال خبر از رشد بازار می‌دهند، با این حال امروز در بسیاری از سهم‌ها فروش پایین تر از قیمت پایانی و در صف‌های فروش انجام شد.

این مساله نشان می‌دهد که فعالان بازار در اوج هیجان قرار دارند و با جریان حرکت می‌کنند. از این رو زمانی که ترسی کوچک ایجاد می‌شود، مردم به سمت فروش هجوم می‌برند.

این رفتار هیجانی در روزهای اخیر به دلیل حضور سوداگران در بازار به اوج خود رسیده است.

در نتیجه امکان آن وجود دارد که خروج نقدینگی‌های خرد پس از فروش در صف‌های فروش اتفاق افتد.

در زمان تعادل بازار فعالان به هیچ وجه دنبال سودهای کلان در زمان کوتاه نبودند اما بازار این روزها به تازه‌واردها نشان داده است که سود می‌تواند بسیار چشمگیر باشد و عادت کردن به این سود شارپ خطرناک است؛ چرا که اگر بازار متعادل شود، بسیاری از این بازار خارج خواهند شد.

این مساله می‌تواند بازار بورس را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: