به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، طی سال‌های 92 و 93 مراحل برنامه‌ریزی و مصوبات انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام انجام گرفت و اردیبهشت سال 1394 فروش اوراق نفتی در بورس اجرایی شد و هر ساله، این اوراق برای تامین مالی شرکت ملی نفت و بخش خصوصی منتشر می شود و این فروش این اوراق، طرحی جدید نیست با طرح فروش نفت دولت تفاوت دارد و هنوز آئین‌نامه آن، تصویب نشده است.

به گفته سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا امسال اولین مرحله فروش اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به مبلغ 2500 میلیارد تومان هفته گذشته منتشر شد و مرحله دوم این طرح از فردا اجرا می شود که قرار است، 2 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی در بورس کالا به فروش برسد.

او افزود: خرید اوراق نفتی عمدتا توسط صندوق های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه که منابع تجهیز شده عظیمی دارند، صورت می‌پذیرد و مردم هم به صورت غیر مستقیم در خرید این اوراق شرکت دارند به صورتی که منابع خرید این اوراق، توسط صندوق‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه از طریق مشارکت‌ و خرید‌گواهی‌ سرمایه گذاری مردمی تامین شده است.

مدیر عامل بورس انرژی افزود: همچنین مردم امکان خرید مستقیم اوراق نفتی را دارند اما به دلیل اینکه این بازار نیاز به سرمایه عظیمی دارد، بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌‌های تامین سرمایه خریدار آن هستند و به همین دلیل، میزان مشارکت مستقیم مردم در این طرح بسیار کم خواهد بود.

حسینی بیان کرد: این اوراق نفتی مانند یک نماد بورسی است که در بورس اوراق بهادار تهران بازگشایی می‌شود و هیچ محدودیتی‌ برای خرید این اوراق از طرف مردم وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های خود برای خرید این اوراق، ثبت سفارش انجام دهند. اما با توجه به بازدهی این اوراق و طول مدت آن مورد استقبال سرمایه گذاران عادی قرار نمی گیرد.

مدیر عامل بورس انرژی در پایان افزود: این اوراق نفتی دارای کف سود معادل 18.5 درصد و مدت زمان دوساله است و تغییرات قیمت نفت در این بازه زمانی تاثیری بر مقدار سود این اوراق ندارد و تنها افرادی که توانایی دریافت نفت را دارند می‌توانند، با استفاده از حق تقدم این اوراق، نفت خام خریداری شده را از شرکت ملی نفت تحویل بگیرند اما این طرح بیشتر با هدف تامین مالی و سرمایه گذاری اجرا شده است.  

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: