به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، حمایت کارآمد از حقوق مصرف‌کنندگان شرایطی ایجاد می‌کند که منابع محدود مالی خانوارها به خرید کالاها و خدمات با کیفیت اختصاص یابد و در نبود این حمایت کارآمد، این منابع محدود با خرید کالاهای فاقد کیفیت به دلیل استهلاک بالا و عدم کارکرد مناسب هزینه‌های سنگین تعمیر و نگهداری را به خانوار تحمیل می‌کرد و حتی با به خطر انداختن سلامت مصرف‌کنندگان، باعث افزایش هزینه‌های درمان خانوار می‌شد.

همچنین عدم حمایت کارآمد از حقوق مصرف‌کنندگان باعث می شود از طریق کاهش رفاه دهک‌های پایین درآمدی به تداوم توسعه‌نیافتگی و شکست برنامه‌های توسعه کمک می‌کند.

در این راستا محمد علی صالحی، کارشناس و پژوهشگر اقتصادی با بیان اینکه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان باعث رقابتی جدی بین تولیدکنندگان کالا و خدمات ایجاد می‌کند، گفت: حمایت کارآمد و توجه تولیدکنندگان به حقوق مصرف‌کنندگان این زمینه را فراهم می کند که بخش مهمی از توان و استعداد تولیدکنندگان به‌جای این‌که صرف یافتن راه‌های تقلب در کیفیت کالاها شود، صرف یافتن شیوه‌های بهبود کیفیت خواهدشد.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان تلاش می‌کنند با تولید و عرضه کالاها و خدمات با کیفیت بهتر از سایر رقیبان، مشتریان بیشتری را به سوی خود جذب کنند. نتیجه این مسابقه بین تولیدکنندگان، بهبود تدریجی کیفیت کالاها و خدمات تولیدی جامعه خواهدبود. درنتیجه هم مصرف‌کنندگان به کالاها و خدمات با کیفیت مطلوب دسترسی پیدا می‌کنند، و هم تولیدکنندگان با افزایش درجه مرغوبیت محصولاتشان سود بیشتری به دست خواهندآورد.

این پژوهشگر اقتصادی با تاکید بر اینکه رقابت بین تولیدکنندگان که با هدف تأمین بیشترین میزان رضایت برای مصرف‌کنندگان شکل می‌گیرد، موجبات پیشرفت فنآوری را فراهم می‌سازد، گفت: تولیدکنندگان مجبورند با راه‌اندازی واحدهای تحقیق و توسعه، دنبال بهینه‌ترین روش‌ها برای تولید بهترین محصولات باشند.تشدید رقابت بین تولیدکنندگان، آن‌ها را وادار می‌سازد با بازبینی دقیق شیوه‌های تولید، ازیک‌سو میزان ضایعات را به حداقل برسانند و از سوی دیگر عوامل تولید در اختیار خود را بهتر مدیریت کنند.

وی ادامه داد: این بدان‌معنی است که واحدهای تولیدی درگیر این رقابت تنگاتنگ، حرکتی مستمر در مسیر افزایش بهره‌وری خواهند داشت و از سوی دیگر افزایش عمر مفید محصولات و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری از هدر رفتن منابع جامعه جلوگیری می‌کند.

این پژوهشگر اقتصادی افزود: بین حقوق شهروندی و حقوق مصرف‌کنندگان رابطه‌ای دوطرفه برقرار است و در جامعه‌ای که شهروندان با حقوق خودشان آشنایی ندارند، نمی‌توان انتظار داشت که بر اثر خواست و اراده مردم، نظامی جامع و کامل برای دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان طراحی شود. با این‌حال طرح مباحث مرتبط با حقوق مصرف‌کنندگان و تلاش برای کارآمدی نظام حقوق مصرف‌کنندگان آثار ارزشمندی در مسیر توسعه جامعه برجای می‌گذارد و از طریق افزایش رفاه دهک‌های پایین درآمدی به تداوم توسعه‌ پایدار کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: با وجود تأثیر مثبت و پررنگی که حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در جریان توسعه کشور دارد، در کشور ما توجه کافی به این مبحث نشده‌است و در این مسیر راه دور و درازی در پیش داریم. بازنگری و توجه بایسته به قانون حمایت از مصرف‌کنندگان برای فعالیت در این میدان، گام نخست در این مسیر طولانی است. 3

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: