به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمد راستاد» در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با اشاره به اینکه تداوم فعالیت چرخ های صنعت حمل و نقل دریایی، کشتیرانی و بنادر کشور گفت: خود باوری دریاییان در دوران تحریم باعث شد اجازه ندهیم فعالیت‌ها متوقف شود و با توجه به ظرفیت های داخلی نیازهای خود را در داخل کشور تولید کردیم و این میزان اتکا به توان داخلی در تاریخ فعالیت سازمان بنادر و دریانوردی بی سابقه است.

وی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی در بخش ناوگان عملیاتی و تجهیزات مورد نیاز به توان داخلی تکیه کرد و خوشبختانه توانست پاسخ خوبی دریافت کند. همچنین اجرایی سازی تامین سوخت کم سولفور مشکلی بابت تامین این نوع سوخت ندارد و توانستیم ناوگان خود را در این رابطه سازگار کنیم.

 معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید آمادگی خود را در زمینه سایز کشتی‌ها به ویژه کشتی‌های کانتینربر افزایش دهیم گفت: بنادری می توانند مقصد این کشتی ها باشند که ظرفیت زیرساخت و پذیرش نسل جدید کشتی های کانتینربر را داشته باشند در غیر این صورت به محلی برای پذیرش فیدری ها تبدیل می شوند.

وی ادامه داد: در این هدف فاز سوم پایانه شهیدرجایی را مورد بررسی قرار داده ایم که تا پایان سال جاری ۹۰۰ متر از اسکله ۱۴۰۰ متری این پایانه را به بهره برداری برسانیم تا ظرفیت زیرساخت و پذیرش نسل جدید کشتی‌های کانتینربر را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در جانمایی بنادر جدید باید به سمت مناطقی پیش برویم که اعماق طبیعی مناسبی برای پذیرش کشتی های سایز بزرگ و با حداقل هزینه لایروبی دارند، گفت: از نظر پسکرانه ای نیز این مناطق باید امکان تخلیه و نگهداری احجام بالای کشتی های سایز بزرگ را داشته باشند و با حداقل هزینه به شقوق مختلف متصل شوند، در غیر این صورت کشور از نظر هزینه ای متضرر خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح جامع بنادر بازرگانی و طرح مدیریت یکپارجه مناطق ساحلی، خاطرنشان کرد: رویکرد ما توجه جدی به این مسئله است که با تقاضای روز کشتیرانی جهان تطبیق پیدا کنیم و در این رابطه علاوه بر طرح جامع بنادر بازرگانی با افق ۱۴۰۴، طرح ساماندهی بنادر کوچک را نیز طی سه فاز ۵ ساله مدنظر قرار داده ایم.

راستاد با بیان اینکه از نظر تنوع سواحل شرایط بسیار مناسبی داشته و محدودیتی برای انتخاب بهترین گزینه ها نداریم تا ظرفیت سازی مطلوبی را در دستور کار قرار دهیم، عنوان کرد: به دنبال آن هستیم سهم خود را از نظر تجارت دریایی در سطح منطقه و جهان به دست آوریم و به آنچه استحقاق آن را داریم برسیم.

وی افزود:۵۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی داریم و از ناوگان بزرگ دنیا برخوردار هستیم و توانمان بسیار فراتر از وضع موجود است، هرچند تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکایی ها محدویت هایی را برای حمل و نقل دریایی ما به وجود آورده است، اما ثابت کرده ایم می توانیم از دل محدودیت ها با اتکا به توان داخلی سربلند بیرون بیاییم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: