به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از گمرک، مهدی میر اشرفی بر ضرورت تنقیح و کاهش تعدد قوانین و مقررات در کشور تاکید کرد و افزود: سابقه تدوین و تصویب قوانین در کشور به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد.

وی ضمن اشاره به اینکه تدوین و تصویب قوانین در کشور بصورت چند موتوره در حال انجام است، گفت: یکی از راه‌های برون رفت از وضعیت فعلی در دنیا به خصوص ایران عمل به یک توصیه کلیدی تحت عنوان «کاهش قوانین و مقررات» است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: چنانچه در هر کشوری قوانین و مقررات کاهش پیدا کند به یقین در همه زمینه‌ها به خصوص اقتصاد و تجارت تسهیلات بهتری ایجاد خواهد شد.

وی افزود: کشور در ۱۰۰ سال گذشته دچار یک بیماری مزمنی به نام تعدد قوانین و مقررات شده است.
میر اشرفی اضافه کرد: در حال حاضر در کشور بیش از ۱۰ هزار مورد قانونی و افزون بر ۲۰۰ هزار بخشنامه، مصوبه و دستور العمل براین قوانین وجود دارد.

وی ادامه داد: کشور‌هایی که مسیر توسعه را به خوبی پیموده و خود مهد قوانین و مقررات در دنیا هستند در شرایط حاضر بیش از دو هزار مورد قانونی در این کشور‌ها وجود ندارد.

رئیس کل گمرک گفت: از ۱۰ هزار مورد قانونی در کشور دو هزار و ۵۰۰ مورد فعل یا ترک فعل آن جرم است و مجازات بیش از ۵۰۰ مورد این دو هزار و ۵۰۰ جرم «زندان» است.

وی افزود: یک شهروند ایرانی از منزل خارج می‌شود یا در داخل منزل حضور دارد باید مراقبت کند یکی از این ۱۰ هزار مورد قانونی که دو هزار و ۵۰۰ مورد آن جرم و مجازات ۵۰۰ موردش زندان است را مرتکب نشود.

میر اشرفی ضمن اشاره به اینکه این موضوع پیچیدگی فضای جامعه را پیچیده‌تر می‌کند، گفت: ضرورت ایجاب می‌کند کشور با توجه به اهمیت موضوع به سمت تنقیح و کاهش قوانین و مقررات پیش برود تا مردم یک زندگی راحت تر، اقتصاد پررونق‌تر و تجارت سهل تری داشته باشند.

وی ادامه داد: دنیا با کاهش قوانین و مقررات به سمت سهولت کسب و کار، تجارت، رونق اقتصادی پیش رفته است.
رئیس کل گمرک گفت: آنچه اقتصاد ایران را رنج می‌دهد تعدد قوانین و مقررات، تعدد سازمان‌های مرتبط با تجارت و تعدد مراجع حاکم بر یک امر واحد است.

وی افزود: این بیماری‌ها در شرایط عادی شاید خود را نشان ندهد، اما وقتی بیماری جنگ و تحریم به آن اضافه شود کشور را دچار مشکل می‌کند.

میر اشرفی اضافه کرد: ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار مصوبات بسیار خوبی پس از فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری به گمرک ابلاغ کرده اند.

وی ادامه داد: برای مثال از ۲۰۰ هزار تن برنجی که در گمرکات کشور دپو شده بود طی دو روز گذشته ۲۵ هزار تن آن از گمرکات ترخیص شده است.

رئیس کل گمرک گفت: جدا از این ۶۸۵ هزار تن کالای اساسی امروز در جریان اظهار گمرکی قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و اهتمام جدی که بین دستگاه‌های اجرایی مربوطه بوجود آمده روز‌ها و هفته‌های آینده وضعیت پایدارتری در بازار شاهد خواهیم بود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: