به گزارش برنا؛ بعد از تلاش‌های مستمر دولت برای ایجاد زیرساخت اخذ مالیات از خانه‌های خالی، بودجه ١٤٠٠ با پیش‌بینی درآمد ٩٠٠ میلیارد تومانی از خانه‌های خالی و لوکس بسته شده است، با این حال هنوز قبض های مالیاتی برای دریافت مالیات از صاحبان خانه‌های خالی صادر نشده است.

«محمود محمودزاده» معاون وزیر راه و شهرسازی روز دوشنبه در خصوص آخرین وضعیت شناسایی خانه های خالی به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: اطلاعات این خانه ها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است.

وی توضیح داد: شناسایی واحدهای مسکونی خالی در کشور از وظایف وزارت راه و شهرسازی است اما موضوع اخذ مالیات و صدور قبض مالیاتی بر عهده سازمان امور مالیاتی است.

معاون وزیر راه در خصوص فعالیت سامانه املاک و اسکان نیز گفت: شناسایی واحدهای اعلام شده بر اساس سامانه ملی املاک و اسکان و به استناد ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است که همه مشمول دریافت مالیات خواهد شد.

به گفته محمودزاده، سامانه از زمان شروع فعالیت سامانه ملی املاک و اسکان اطلاعات ۱۳ میلیون واحد مسکونی از مجموع بیش از ٢٧ میلیون خانه در سطح کشور  پایش شده است و پایش اطلاعات هم چنان ادامه دارد.

*پیش‌بینی دولت از درآمد مالیاتی خانه‌های خالی در سال آینده

برای نخستین بار لایحه بودجه کشور با رقم چشمگیری از درآمد مالیاتی بر اساس اخذ مالیات از خانه های خالی و لوکس بسته شد و در نهایت دولت در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده از خانه‌های لاکچری ۷۰۷ میلیارد تومان و از خانه‌های خالی ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات دریافت کند.

تعویق در راه اندازی و بهره برداری از سامانه املاک و اسکان باعث شد که درآمد دولت در سال ٩٩ از محل اخذ مالیات از خانه های خالی محقق نشود.

سامانه اسکان با پیگیری‌های گسترده محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از بهمن ماه سال گذشته راه اندازی شده و بلافاصله فرآیند دشوار جمع آوری اطلاعات مسکنی کشور برای بارگذاری در این سامانه از ابتدای امسال آغاز شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: