به گزارش برنا، طی ماه‌های گذشته بازار بورس با نوسانات زیادی روبرو بود به صورتی که پس استراحت شاخص در سطح 1.3 میلیون واحدی رشد پرشتابی را تجربه کرد و در کتر از یک هفته کانل یک میلیون و پانصد هزار واحدی را پس گرفت اما در ادامه این رشد ادامه نیافت و بازار وارد اصلاح کوتاه مدت شد و مقاومت مهم 1.5 میلیون واحدی را از دست داد.

در معاملات چند روز گذشته در حالی که شاخص کل با روند کاهش همراه بود اما در مقابل عملکرد شرکت‌های کوچک بازار بهتر بود شاخص هم وزن صعودی مناسبی داشت. به اعتقاد کارشناسان این سهم ها در وضعیت مناسبی برای معامله قرار دارند و در حال جبران عقب ماندگی خود از سهام شاخص ساز هستند. اما این عملکرد مثبت شرکت های کوچک بورسی به دلیل حجم سرمایه اندک نسبت به شرکت های بزرگ تاثیر زیادی بر روند شاخص ندارند.

عمده ارزش بازار به شرکت‌های فولادی، پتروشیمی، پالایشی مربوط می‌شود که بیشتر محصولات آنها صادر می شود و  دلار محورهستند و نوسانات نرخ ارز به شدت بر قیمت فروش محصولات آنها تاثیر می گذارد و به همین دلیل هر تغییری در نرخ ارز به شدت روی سهام این شرکت ها تاثیر می گذارد.

اثر مستقیم نوسانات نرخ ارز برای صنایع و شرکت‌های نقش حیاتی دارد که بخش مهمی از عملیات فروش یا خرید مواد اولیه آنها دلار انجام می‌گیرد. تغییرات نرخ ارز برای صنایع و شرکت‌های که ارز عملیاتی آنها متفاوت از پول ملی است، اثرات مستقیمی به همراه دارد.

به طور کلی افزایش نرخ ارز برای شرکت‌های که درآمدهای ارزی و صادرات محور هستند اثر مستقیم مثبتی به همراه دارد. از سوی دیگر، اثر غیرمستقیم تغییرات نرخ ارز تقریبا با افزایش نرخ تورم و رشد سودآوری اسمی در بلند مدت بر تمامی صنایع و شرکت‌های بورسی تأثیرگذار است.

برخی از کارشناسان معتقد هستند تا پایان سال به دلیل چشم‌ اندازهای مثبت سیاسی و اقتصادی نوسان شدید نرخ ارز مانند ماه های گذشته دور از انتظار است اما در مقابل بیشتر کارشناسان اقتصادی معتقد هستند با توجه به ناترازی بودجه سال 99 دولت محبور است به هوعی این ناترازی را جبران کند و هرچه به انتهای سال نزدیک تر می‌شویم این کسری بودجه بیشتر دیده می شود و تورم را تشدید می کند , انتظار نمی رود که قیمت ارز در محدوده ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان باقی بماند و پیش بینی می شود تا حدود بهمن ماه امسال قیمت ارز باز هم افزایش پیدا کند که با افزایش قیمت دلار می تواند روی قیمت سهام شرکت های صادرات محور تاثیر مثبت داشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: