«سید مبین ناصری»، تولیدکننده مرغ، در گفت و گو با خبرنگار برنا گفت: طی چندسال گذشته شرایط تولید برای مرغداران بسیارسخت شده است ولی با این حال به تولید خود ادامه داده‌اند و بیش از 90 درصد مصرف داخلی کشور را تامین می کنند.

وی تاکید کرد: بخش اعظمی از مرغداری های کشور به دلیل تحریم ها و نوسانات نرخ ارز و کاهش تقاضا با 50 درصد از ظرفیت تولید می‌کنند و اگر شرایط بهتر بود می‌توانستیم، تولید را افزایش دهیم و حتی صادرات هم داشته باشیم.

این تولیدکننده مرغ گفت: هر چند قیمت مرغ بالاست، اما به دلیل افزایش هزینه نهاده، دارو و قیمت بالای انرژی و سوخت، هزینه تمام شده تولید مرغ افزایش چشم گیری داشته است و در این شرایط تولید برای بسیاری از مرغداری‌ها صرفه اقتصادی ندارد.  همچنین ریسک صنعت مرغ خیلی بالاست و باید سود دهی مناسبی داشته باشد، زمانی که یک مرغدار بتواند در یک سال 5 بار جوجه ریزی کند اگر فقط یکبار به علت بیماری کل مرغ‌ها تلف شود کل سود یکساله‌ او از بین می رود. همچنین فشار بر کاهش قیمت مرغ باعث می شود برخی از مرغداران با ترفندهایی قیمت تمام شده را پایین بیاورند که کار مناسبی نیست.

این فعال صنعت مرغداری با اشاره به صحبت های رئیس مجلس در خصوص توزیع مرغ 10 هزار تومانی، با ارائه دو جدول مقایسه ای گفت: در حال حاضر با احتساب تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومان به مرغ، حداقل قیمت تمام برای مصرف کننده بیش از 18 هزار تومان است و در صورتی که ارز 4200 تومانی حذف شود و ارز ۱۷۵۰۰ تومانی  قیمت هر کیلو مرغ به بیش از 42 هزار تومان می رسد.

جدول قیمت مرغ

 

جدول قیمت مرغ

ناصری با بیان اینکه نهاده‌های دامی با ارز 4200 تومانی به دست تولیدکننده نمی رسد، گفت: با توجه به اینکه بیشتر نهاده‌‌‌ها از خارج از کشور تامین می‌شود، واردات این کالا‌ها برعهده افرادی خاصی است و به دلیل ارتباطاتی که دارند، نهاده‌های دامی را با ارز 4200 تومانی وارد کرده و با ارز آزاد به مرغداری‌ها می فروشند. در حالی حاضر متوسط قیمت خرید خوراک طیور به 8 هزار تومان رسیده است این با  قیمت خرید با ارز 4200 تومان همخوانی ندارد.

وی با ارائه دو جدول تاکید کرد: متوسط قیمت خرید خوراک طیور با ارز 4200 تومانی به حدود 2 هزار و 500 تومان می‌رسد که فعلا به این قیمت نمی توان خوراک خریداری کرد.

این تولیدکننده مرغ گفت: صنعت مرغداری مظلوم ترین صنعت در کشور است و اگر تغییر قیمت در این صنعت ایجاد شود به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه تولید است مانند همه صنایع دیگر کشور. اما هر زمانی که کوچک ترین تغییر در قیمت مرغ بازار ایجاد می شود دولت و مجلس به شدت نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. زمانی گوشت قرمز 40 هزار تومان بود مرغ به قیمت 10 هزار عرضه می‌شد اما امروز در حالی که گوشت قرمز به 140 هزار تومان رسیده است گوشت مرغ با قیمت حدود 20 هزار تومانی به فروش می‌رسد. مواد اولیه تولید مرغ نیز مانند گوشت قرمز وارداتی است و هزینه تولید به یک اندازه افزایش یافته و اگر قرار باشد آنگونه که رئیس مجلس ادعا کرده قیمت مرغ 10 هزار تومان شود، صنعت مرغ کشور نابود خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: