به گزارش برنا، سعید زکایی، نائب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر به ضرورت ایجاد رویکرد جدی به نوآوری در صنایع و بنگاه‌های تولیدی پرداخت و گفت: در شرایط معمول بنگاه‌ها با نگاه گذشته نگر به محاسبه سود و زیان بنگاه خود پرداخته و بر اساس آن چیزی که دارند، بهره وری مالی و درآمد خود را افزایش می دهند که با این نگاه سرمایه گذاری در حوزه جدیدی مثل نوآوری ریسک دارد و شاید خروجی چندانی از نظر مالی نداشته باشد اما این موضوع باعث ایجاد ریسک های سیستماتیک در سازمان ها می شود که ممکن است در اثر تقاضا یا رقابت از بازار حذف شوند. 

زکایی خاطر نشان کرد: مفهمومی در حال حاضر با عنوان نوآوری پیش گیرانه در دنیا مطرح است، از آنجا که سرعت رشد کسب و کارها و تغییرات بسیار زیاد شده است و سرعت سقوط هم به همان نسبت بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر  تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می آورند، موضوع نوآوری پیشگیرانه به عنوان یک موضوع مهم در جهان مطرح شده است.

رئیس همایش ملی نوآوری بر این موضوع نیز تاکید کرد که گاهی ممکن است مبحث نوآوری را یک مفهموم جدید متاثر از تکنولوژی روز بدانیم در حالی که این موضوع را می توان از طبیعت و فرایند آن برای بقا بیاموزیم. 

وی ادامه داد: بسیاری از ارگانیسم های بیولوژیک طی سیستم های پیچیده فعالیت کرده و در حال رقابت برای بقا بودند، بحث تکامل در طبیعت را می توان الگویی برای مشاغل  دانست که آن ها نیز لازم است برای حفظ بقای خود به رقابت پرداخته و باید برای این رقابت آماده شوند.

رفتارهای موجود در طبیعت به ما می‌آموزد که کسب و کارها باید هر روز گام های کوچک و بزرگ در حوزه فعالیت خود بردارند و این فعالیت خود را به صورت ترکیبی از اقدامات کوچک و بزرگ انجام دهند.

زکایی ادامه داد: موجودات طبیعی وقتی تحت فشار و تنش شدید قرار دارند، جهش ژنتیکی انجام می دهند کسب و کارها نیز در بحران هایی مثل کرونا وقتی در شرایط تحت فشار، تغییر جدی نداشته باشند و جهش انجام ندهند، محکوم به شکست هستند.

زکایی در بیان اهداف مهم همایش نوآوری گفت: تقویت مزیت رقابتی بنگاه‌ها توسط نوآوری، رشد بلند مدت کسب و کارهای صنعت پلیمر، آشنایی با مفهموم نوآوری و روش های ایجاد آن طی سمینارهای مختلف، کشف فرصت های نوآورانه، آشنایی با شرایط جهان و فرصت های جهانی نوآورانه و آشنایی با مدل های نوآورانه به ویژه درحوزه کسب و کار و صادرات که در کشور ما با ضعف همراه است، از مهم ترین اهدافی است که همایش‌های نوآوری انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در این سه سال دنبال کرده است.

بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای توسعه اکوسیستم شرکتی

سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیزپ در سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر گفت: همه شرکت های جهان نیاز به نوآوری دارند، اما شرکت های ایران متاسفانه نوآوری را در زمان طولانی با هزینه زیاد انجام می دهند.

وی ادامه داد: این در حالی است که شرکت های مهم جهان می توانند نوآوری را با هزینه کم و زمان سریع انجام دهند و این شرط موفقیت آنها است.

ملکی فر افزود: شرکت ها برای گسترش نوآوری به چند امر نیاز دارند که از میان آنها می توان به شبکه سازی، شتاب دهی، تامین مالی و اکتساب اشاره کرد.

وی ادامه داد: صندوق نوآوری و شکوفایی این توانایی را دارد که شرکت های بزرگ صنعتی را به شرکت های دانش بنیان متصل سازد تا نیاهای نوآورانه خود را به دست آورند.

وی همچنین در پایان به معرفی بسته حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای توسعه اکوسیستم شرکتی پرداخت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: