به گزارش برنا به نقل از وزارت صمت، در ابتدای جلسه سید مهدی نیازی دبیر ستاد تسهیل ورفع موانع تولید گزارشی از اهم اقدامات دو هفته اخیر ستاد و دبیرخانه ارائه کرد؛

برگزاری دو جلسه کارگروه در استان‌های یزد و قزوین با حضور رییس ستاد و وزیر صنعت، معدن و تجارت، پیگیری موضوع تعیین تکلیف بازپرداخت تسهیلات ارزی واحد‌های تولیدی که در دستور کار ستاد اقتصادی دولت قرار گرفته است، تشکیل ۱۰ کمیته تخصصی ذیل دبیرخانه ستاد با مسئولیت مدیران ذیربط در دستگاه های اجرایی، پیگیری امکان تقسیط مطالبات مالیاتی واحد‌های احیا شده و عملیاتی کردن مصوبات اخیر شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بررسی میدانی ستاد و دبیرخانه از مشکلات واحد‌های تولیدی دارای سه شیفت کاری که تا کنون دو بازدید شبانه از واحد‌های استان تهران و البرز انجام شده، برنامه‌ریزی برای جلسه مشترک با استانداران و انتخاب استان های فعال و برتر و تهیه موانع بخش تولید در حوزه تامین اجتماعی برای طرح در ستاد بود.

در ادامه با قرائت دستور جلسه، عملکرد دستگاه‌های مختلف اجرایی بر اساس مصوبات جلسات پیشین ستاد ، مورد پیگیری و ارزیابی قرار گرفت و نمایندگان بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان محیط زیست، معاونت امور معادن و صنایع معدنی گزارشاتی را در این خصوص ارائه دادند.

بیش از هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در تملک ۱۲ بانک

بر اساس گزارش ارائه شده بانک مرکزی در این جلسه درخصوص موضوع واحد‌های تملک شده توسط شبکه بانکی، از تعداد ۳۲ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در کشور، پاسخ استعلام از ۲۴ واحد دریافت شده است و بانک مرکزی متعهد شد ظرف مدت یک هفته گزارش مربوط به واحد‌های تملک شده ۸ بانک باقی مانده را تدوین و ارائه کند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی تا پایان آذرماه سال جاری، ۱۴ بانک و موسسه رسماً اعلام کردند که هیچ‌گونه واحد تولیدی تملک شده ندارند و ۱۲ بانک دیگر که پاسخ استعلام آن‌ها مشخص شده است، تا همان تاریخ، هزار و ۶۴۴ واحد تملک شده دارند که از این تعداد هزار و ۳۹۲ واحد صنعتی بوده است و ۱۳۰۰ واحد آن در زمان تملک، غیرفعال بودند و فعالیت تولیدی و اشتغال‌زایی نداشتند.

بعد از گزارش بانک مرکزی مصوب شد لیست کامل این واحدها تا هفته آینده در اختیار دبیرخانه قرار گرفته تا ضمن ارسال لیست به استانداران سراسر کشور و ارزیابی وضعیت انها، برنامه ریزی برای احیای مجدد آنها در سال آتی در دستور کار قرار گیرد

واگذاری واحد‌های تحت تملک شبکه بانکی مستقر در شهرک‌های صنعتی

همچنین آقای پارسا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان امور مالیاتی ضمن ارایه گزارشی از اقدامات و سیاست های سازمان برای تسهیل امور مالیاتی واحد‌های تولیدی، از تدوین پیش‌نویس بخشنامه رفع محدودیت واحد‌های تولیدی تا زمان رسیدگی به اختلافات مالیاتی خبر داد. همچنین نماینده این وزارتخانه با تاکید بر حمایت وزارتخانه متبوع خود از توسعه تولید، امضای تفاهم‌نامه شناسایی و واگذاری واحد‌های تولیدی تحت تملک شبکه بانکی مستقر در شهرک‌ها را اقدامی در این راستا ارزیابی کرد.

در این رابطه بر اساس گزارش مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، تعداد واحد‌های تولیدی تملک شده مستقر در شهرک‌ها، هزار و ۷۱۰ واحد است که در اختیار ۱۱ بانک می باشد.

در ادامه جلسه، موضع تصویب بخشنامه تفویض اختیارات از سوی شورای عالی معادن به شورای معادن استان‌ها مورد بحث قرار گرفت که بر اساس توضیحات آقای سعدمحمدی، سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی، بخشی این کار انجام شده و درخواست استان‌ها برای تفویض اختیارات بیشتر، در دست بررسی است.

در ادامه جلسه نیز نمایندگان سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری گزارشی را از عملکرد سازمان متبوع خود در راستای اجرای و پیگیری مصوبات ستاد ارایه داد که مقرر شد مسایل جمع بندی شده در استان‌ها از طریق دبیرخانه به کمیته امور محیط زیست و کمیته منابع طبیعی منعکس شده تا در اولین زمان موارد جمع بندی و پیشنهادات اصلاحی برای حل و فصل مشکلات آنها ارایه شود.

همچنین در این جلسه مشکلات و موضوعات مطرح شده از سوی بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در این خصوصی تصمیمات لازم برای پیگیری آن‌ها صادر و به بخش مربوطه جهت رسیدگی و پیگیری اعلام شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: