به گزارش برنا به نقل از رویترز، روز دوشنبه قیمت نفت کاهش یافت در حالی که قبل تر پس از توافق هفته قبل اوپک پلاس برای کاهش تدریجی تولید بین ماه های می و جولای، دستاوردهای قابل توجهی حاصل شد.

معاملات آتی نفت خام برنت در ماه ژوئن با ۳۳ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش به ۶۴.۵۳ دلار در هر بشکه رسید و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای ماه می ۶۱.۲۰ دلار در هر بشکه بود که ۲۵ سنت یا ۰.۴ درصد کاهش داشت.

روز پنجشنبه قیمت هر دو بیش از ۲ دلار در هر بشکه تسویه حساب شد، در حالی که سرمایه گذاران تصمیم اوپک پلاس را در تایید بهبود تقاضا و افزایش خوش بینی به طرح هزینه های زیربنایی ۲ تریلیون دلاری رئیس جمهور ایالات متحده، دانستند. جمعه به دلیل تعطیلات عید پاک بازارها بسته شد.

 کشورهای اوپک پلاس توافق کردند که محدودیت تولید را تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه می، ۳۵۰ هزار بشکه در روز درماه ژوئن و ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ماه جولای کاهش دهند.

 این تصمیم پس از آن صادر شد که دولت جدید آمریکا از عربستان سعودی خواست با وجود نگرانی از تقاضا، انرژی را برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه نگه دارد درحالی که بخش هایی از اروپا همچنان در تعطیلی هستند  و ژاپن می‌تواند اقدامات اضطراری را در صورت لزوم برای مهار موج جدید کرونا گسترش دهد.

طبق توافق روز پنجشنبه، کاهش تولید اوپک پلاس از ماه می کمی بیش از ۶.۵ میلیون بشکه در روز بود در حالی که در مقایسه با آوریل کمی کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز بود.

 بیشترین افزایش عرضه ازطریق صادرکننده برتر جهان، عربستان سعودی انجام خواهد شد که اعلام کرده در حال کاهش تدریجی داوطلبانه خود تا جولای است، اقدامی که ۱ میلیون بشکه در روز اضافه خواهد کرد. روز یکشنبه متعاقب آن، آرامکو عربستان سعودی قیمت های فروش رسمی ماه می را برای آسیا افزایش داد.

 به گفته یک اقتصاد دان: تولید بالاتربا افزایش قیمت فروش رسمی همراه بود، که به نظر من نشان دهنده اطمینان این اتحادیه به بهبود تقاضا است.

این هفته، سرمایه گذاران به عنوان بخشی از مذاکرات گسترده تر برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت های جهانی، روی مذاکرات غیرمستقیم در وین بین ایران و ایالات متحده متمرکز شده اند.

پیش از این مذاکرات، وزارت خارجه ایران گفت که خواستار این است تا ایالات متحده همه تحریم ها را لغو کند و رفع تدریجی محدودیت ها را رد کرد.

به گفته یک تحلیلگر، انتظار می رود تا تحریم های ایالات متحده، شامل محدودیت های فروش نفت ایران، تنها پس از اتمام این گفتگوها و تا زمان بازگشت ایران به الزامات، لغو شود. دیپلماسی می تواند ماه ها طول بکشد و توافق هسته ای تا سه ماه طول بکشد و اجرای چنین توافقی و افزایش صادرات نفت می تواند تا اوایل سال ۲۰۲۲ ادامه یابد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: