به گزارش برنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: این سیستم به منظور تسهیل جریان اطلاعات و انتقال اطلاعات دقیق، صحیح و بهنگام به تولیدکنندگان، مدیران، برنامه ریزان و کارشناسان راه اندازی خواهد شد.

مهرزاد خرد افزود: بر اساس طرح سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی، اطلاعات و داده های بخش کشاورزی جمع آوری، تحلیل، ذخیره سازی و به تدریج در این سیستم به اشتراک گذاشته می شود.

وی اظهار داشت: این اطلاعات شامل مواردی همچون اطلاعات مکانی و توصیفی اراضی مزارع، باغات، واحدهای تولیدی دام، طیور، آبزیان، صنایع کشاورزی، گلخانه ها، سیستم های آبیاری نوین، بازار محصولات کشاورزی و سامانه های مربوط به برآورد میزان تولید، بخش زیر ساخت ها و بخش تحقیقات هستند.

خرد ادامه داد: اطلاعات مفید تمام سامانه های فعال در حوزه کشاورزی نیز پس از بررسی و ارزیابی در سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی بارگذاری می شود.

وی در همین حال اظهار داشت: به زودی دسترسی به سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی برای جامعه هدف تعریف و در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرد.

مجری طرح سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی گفت: انتظار داریم با راه انداری سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی، توزیع  نهاده های کشاورزی، تسهیلات، توسعه مکانیزاسیون، پرداخت خسارت ها و یارانه ها به بخش های مختلف کشاورزی و تولید محصولات هدفمند، نظام مند و عادلانه انجام شود.

وی اذعان داشت: طرح سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی منجر به تاسیس موسسه مدیریت هوشمند کشاورزی ایران موسوم به مهکا با سهام قالب تشکل های بخش کشاورزی شده و مرکز پایش کشاورزی هوشمند نیز در چارچوب این موسسه فعالیت می کند.

خرد با بیان این که مرکز پایش کشاورزی هوشمند در وزارت جهاد کشاورزی مستقر است، گفت: این مرکز از امکانات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته روز برخوردار است و متخصصان تحلیل داده در این مرکز، اطلاعات  مورد نیاز بخش کشاورزی را تهیه و آنالیز و از طریق این سیستم در اختیار جامعه هدف قرارمی دهند.

وی اضافه کرد: تاکنون اطلاعات مکانی ۱۴ میلیون هکتار از مزارع و باغات در این سیستم ترسیم و اطلاعات مربوط به واحدهای تولیدی شامل واحدهای دام، طیور، آبزیان، صنایع کشاورزی و سایر فعالیت ها گردآوری و در حال بارگذاری است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: