به گزارش برنا به نقل از خبرگزاری پلتس، فاتح بیرول هشدار داد که اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) به روند محدودیت عرضه خود ادامه دهند و نفت بیشتری را در ماه‌های آینده روانه بازار نکنند، قیمت جهانی نفت تحت فشارهای افزایشی بیشتری قرار می‌گیرد، زیرا تقاضا در حال بهبود است.

وی در مصاحبه با بلومبرگ گفت: در ۶ ماه آینده به وضوح شاهد بهبود چشمگیر تقاضای نفت در آمریکا، چین، اروپا و دیگر نقاط جهان خواهیم بود و اگر سیاست کنونی اوپک پلاس ادامه یابد، ممکن است شاهد شکاف بیشتر عرضه و تقاضا باشیم.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی افزود: در صورت ادامه سیاست‌های تولید کنونی اوپک پلاس و بهبود قابل توجه تقاضا، شاهد گسترش شکاف عرضه و تقاضا خواهیم بود که سبب بالاتر رفتن قیمت‌ها می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه پیشین خود درباره بازار نفت برآورد کرده بود که تقاضای نفت در سال ۲۰۲۱ ، ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش ‌می‌یابد و افزایش عرضه احتمالی اوپک پلاس و دیگر تولیدکنندگان به هیچ‌وجه پاسخگوی تقاضای بهبود یافته نخواهد بود.

این نهاد هشدار داد روند افزایش تولید فعلی اوپک پلاس کندتر از روند پیش‌بینی شده احیای تقاضاست و حتی اگر نفت بیشتری از سوی ایران در اواخر سال میلادی جاری عرضه شود، نمی‌تواند با تقاضا همگام باشد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: