به گزارش برنا به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این مطلب گفت: شیوع ویروس کرونا به بخش آموزش و ترویج کشاورزان آسیب جدی زده و از این رو در بهمن سال گذشته شبکه آموزش کشاورزان کشور را در راستای آموزش و ترویج مجازی راه اندازی کردیم.

علی اکبرمویدی افزود: روزانه ۶۰ تا ۸۰ دوره آموزشی توسط محققان و مدرسان این سازمان به صورت آنلاین در زمینه های مختلف همچون زراعی، باغی، دام و طیور و آبزیان در این شبکه با اطلاع قبلی برگزار می شود و کشاورزان و کارشناسان می توانند پرسش های خود را به طور مستقیم مطرح و پاسخ آن را دریافت کنند.

وی اظهار داشت: بهره بردارانی که از طریق شبکه شاک وارد آدرس شبکه آموزش کشاورزی کشور شوند، ۶۰ درصد اینترنت شان رایگان خواهد بود.

مویدی با بیان این که به زودی تفاهم نامه ای را با یکی از اپراتورها  برای ارایه سیم کارت رایگان به کشاورزان منعقد خواهیم کرد، گفت: اکنون در حال تدوین این تفاهم نامه هستیم و با انعقاد آن می توانیم به ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار کشاورز سیم کارت ارایه بدهیم تا آنان به صورت رایگان از برنامه های شبکه آموزش کشاورزی کشور استفاده کنند.

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از طریق این سیم کارت، بهره برداران می توانند با موبایل در مزرعه، واحد تولیدی و یا ماشین و با آدرس shak.iate.ir به طور مستقیم وارد دوره آموزشی مورد علاقه خود شوند.

وی در همین حال اذعان داشت: با توجه به شیوع کرونا، ستاد ملی رسانه وزارت جهاد کشاورزی در معاونت آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را در اواخر سال گذشته راه اندازی شده است.

مویدی، سهم برنامه های کشاورزی در صدا و سیما را ناکافی دانست و گفت: حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی فعالیت می کنند و باید بخش زیادی از برنامه های صدا و سیما در زمینه کشاورزی باشد.

وی اضافه کرد: با راه اندازی ستاد ملی رسانه وزارت جهاد کشاورزی، ۱۷ هسته محتوایی در زیربخش های مختلف از جمله زراعی و باغی تشکیل شده و در هر یک از این هسته ها، بهترین متخصصان وزارت جهاد کشاورزی حضور دارند.

مویدی اظهار داشت: این هسته ها مشخص می کنند که اولویت ما در صدا و سیما برای آموزش بهره برداران چیست، ضمن آن که ما در تمام زمینه های کشاورزی نیاز سنجی می کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد ضرورت آموزش بهره برداران در زمینه بهره برداری بهینه در مصرف آب با توجه به موضوع خشکسالی گفت: بخش اعظمی از آموزش های کشاورزان در زمینه بهره وری آب، استفاده از ارقام مناسب در شرایط خشکسالی و استفاده از سیستم آبیاری های نوین است.

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در مورد الگوی کشت نیز اذعان داشت: وظیفه ما این است در دوره های آموزشی به موضوع رعایت الگوی کشت بپردازیم.

وی با بیان این که منافع حاصل از رعایت الگوی کشت به خود کشاورزان بر می گردد، گفت: متولی الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی است و ما در برنامه های آموزشی به ویژه در مناطقی که آب کمتری دارند، موضوع الگوی کشت لحاظ  می کنیم.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: