به گزارش برنا به نقل از   وزارت راه و شهرسازی ، آمار منتشر شده توسط گروه اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در نیمه نخست سال جاری، ۱۶۰ هزار و ۳۹۵ نشست و برخاست در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که ۱۲ میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۹۷ مسافر و ۱۰۹ میلیون ۳۵۴ هزار و ۶۹۴ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به نیمه نخست سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۶، ۱۱ و ۲۹ درصد رشد داشته‌اند.

در این بازه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو نیز ۱۴ هزار و ۵۰۲ نشست و برخاست انجام شده و یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۵۲۸ مسافر و ۱۴ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۳۹۹ کیلوگرم بار با این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به پنج ماهه نخست سال ۹۹ به ترتیب ۶۵، ۲۵ و ۳۱ درصد رشد داشته است. 

در این بازه مشخصا فرودگاه مهرآباد تهران با ۵۸ هزار و ۵۰۴ نشست و برخاست و جابجایی ۴ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۴۲۰ مسافر صدرنشین فهرست فرودگاه‌های پرتردد در کشور است و از آنجا که تمام پروازهای این فرودگاه داخلی است، مهرآباد در صدر فهرست بیشترین پروازهای داخلی نیز قرار دارد.

پس از مهرآباد دو فرودگاه مشهد و شیراز بیشترین پروازهای کشور را انجام داده‌اند و در فهرست پروازهای داخلی نیز پس از مهرآباد قرار می‌گیرند. کمترین تعداد پرواز در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ متعلق به فرودگاه اراک با ۵۴ پرواز و جابجایی ۴ هزار و ۴۹۰ مسافر بوده است.

در نیمه نخست سال ۱۴۰۰، در مجموع ۴ هزار و ۹۲۳ پرواز خارجی از ۱۹ فرودگاه مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، لارستان، اهواز، بندرعباس، ارومیه، گرگان، زابل، کرمانشاه، آبادان، لامرد، ساری، بیرجند، رشت، یزد، زاهدان و کرمان انجام شده است که ۴۷۱ هزار و ۵۶۹  مسافر توسط این پروازها جابجا شده‌اند. همچنین در این مدت ۱۱۳ پرواز خارجی از دو فرودگاه اختصاصی قشم و کیش انجام شده و ۹ هزار و ۸۷۹ مسافر و ۲۴۴ هزار و ۸۹۶ کیلوگرم بار با این پروازها جابه‌جا شده‌‌اند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: