به گزارش برنا به نقل از صدا و سیما، سید رضا فاطمی امین در حاشیه بازدید از شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برنامه‌های طراحی شده برای اصلاح صنعت خودرو سازی به خوبی در حال اجراست گفت: تا دو سال آینده شاهد صنعت خودرویی بروز با تولیداتی کم مصرف و با کیفیت خواهیم بود.

وی افزود: از ابتدای آغاز به کار در وزارت صنعت، معدن و تجارت وعده کرده بودم ۱۰ پروژه در صنعت خودرو تعریف و اجرایی شود که اجرای آن‌ها از دو ماه پیش آغاز شده و با زمان بندی مناسب در حال پیشرفت است.

فاطمی امین با بیان اینکه منکر بدهی‌های صنعت خودرو به قطعه سازان و زیان انباشته بالای آن‌ها نیستیم، ادامه داد: در چند بخش در حال انجام کار هستیم که مدیریت جریان نقدینگی خودرو سازان، کاهش هزینه‌های سربار و اصلاح ساختار مالی شرکتهاست از جمله آنهاست.

وی افزود: نوید می‌دهیم که برنامه‌های طراحی شده برای اصلاح صنعت خودرو به خوبی در حال انجام است و همه تعهدات ما در این صنعت اجرایی خواهد شد.
فاطمی امین از تولید سالانه سه میلیون خودرو بروز و کم مصرف تا دو سال آینده با اجرای طرح اصلاح صنعت خودرو خبر داد و تصریح کرد: یکی از ۱۰ پروژه یاد شده، اصلاح ساختار صنعت خودرو است، به این معنی که روابط بین خودرو ساز و قطعه ساز نادرست است و در این بین آشفتگی زیادی وجود دارد که باید اصلاح شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: امروز بجای ارتباط مستقیم خودرو ساز با قطعه ساز و اینکه به‌طور مثال هر خودرو ساز با ۷۰۰ تا ۸۰۰ قطعه ساز کار کند که با خود مشکلاتی همچون پیچیده شدن مدیریت، سخت شدن کنترل کیفیت قطعات و قیمت‌ها را به دنبال دارد، به دنبال مجموعه سازی هستیم.

وی اضافه کرد: در این صورت هر خودرو ساز با ۷۰ تا ۱۰۰ مجموعه ساز کار خواهد کرد و مجموعه سازان نیز با قطعه سازان در ارتباط خواهند بود.

وزیر صمت گفت: این شیوه توسط خودرو سازان خارجی هم اجرایی شده و موفقیت آمیز بوده است.

وی افزود: ایجاد یک یا دو واحد موتورساز در کشور که موتور تولیدی آن‌ها در اختیار همه خودرو سازان قرار گیرد، از دیگر برنامه‌های اصلاحی این صنعت خواهد بود.

فاطمی امین با اشاره به برنامه ریزی برای تولید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو تا سال ۱۴۰۴، آن را منطبق بر توانایی‌های خودرو سازان برشمرد و گفت: در این زمینه ظرفیت‌ها و برنامه‌های همه ۱۰ خودرو ساز بزرگ کشور اخذ شده است.

وی افزود: هم اکنون ۹۰ درصد تولید خودرو در اختیار دو خودرو ساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا است که این نسبت تا سال ۱۴۰۴ به ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت و به عبارتی، سهم سایر خودرو سازان از ۱۰ به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در ۲ ماه گذشته، جلسات متعددی بین وزارت صنعت با خودرو سازان در خصوص تامین قطعات، مشکلات خودرو‌های ناقص و ... برگزار شده و در هفته‌های آینده خودرو‌های باقی‌مانده در کف پارکینگ خودرو سازان تکمیل شده و به بازار عرضه خواهد شد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: