تورم ترکیه به 36 درصد رسید / پیش بینی تورم 50 درصد در فصل بهار

تورم سالیانه در ترکیه تا ۳۶.۱ درصد افزایش‌یافته و پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه سیاست پولی دولت، تا فصل بهار به ۵۰ درصد برسد.

به‌گزارش برنا به نقل از رویترز، تورم سالیانه در ترکیه تا 36.1 درصد افزایش‌یافته است، یعنی بالاترین رقم طی 19 سال حاکمیت رجب طیب اردوغان به‌عنوان رئیس‌جمهور ترکیه. افزایش تورم عمق بحران ارزی در ترکیه طبق سیاست کاهش نرخ بهره اردوغان را نشان می‌دهد.
اطلاعات مؤسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد قیمت مصرف‌کننده در این کشور تنها در ماه دسامبر 13.58 درصد افزایش داشته و بیش‌از پیش بر درآمد و پس‌انداز مردم ترکیه در بحبوحه آشفتگی‌های اقتصادی آسیب رسانده است.
تورم سالیانه در ترکیه از پیش‌بینی 30.6 درصد رویترز فراتر رفته و بیشتر آن مربوط به بالا رفتن هزینه حمل‌ونقل و مواد غذایی می‌شود.
ارزش لیر ترکیه 44 درصد در 2021 به‌خاطر سیاست بانک مرکزی در کاهش نرخ بهره سقوط کرد. طبق طرح اقتصادی اردوغان، اعتبار و صادرات بر ثبات ارزی و قیمت‌ها اولویت دارد.

هر دلار آمریکا در ساعت 17:34 به وقت گرینویچ 13.0790 لیر ترکیه معامله می‌شد.
برخی اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند در صورت ادامه سیاست پولی دولت، تورم در ترکیه تا فصل بهار به 50 درصد می‌رسد. گلدمن ساچز تخمین می‌زند تورم در 2022 بالاتر از 40 درصد باشد.
ترکیه در حال حاضر ازنظر نرخ تورم، در رتبه هشتم جهان قرار دارد.
لیر ترکیه در 2021 بدترین عملکرد خود را طی 2 دهه گذشته ثبت کرد و تورم سالیانه به بالاترین رقم از 37 درصد در سپتامبر 2002 رسید، یعنی 2 ماه قبل‌از به قدرت رسیدن حزب اردوغان.
تمرکز اردوغان بر اطلاعات تجاری است که نشان می‌دهد صادرات این کشور یک‌سوم در 2021 افزایش‌یافته و به 225 میلیارد دلار رسیده‌است.
اردوغان ضمن ابراز ناراحتی در مورد نرخ بالای تورم قول داده هر چه زودتر تورم را تک‌رقمی کند.
بانک مرکزی ترکیه جهت حمایت از ارز  ملی و جبران ذخایر خالی‌شده، اعلام کرد از صادرکنندگان می‌خواهد 25 درصد از درآمد خود به ارزهای خارجی را در ازای لیر به بانک مرکزی بفروشند.
انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اقتصادی

  اخبار برگزیده