به گزارش برنا از ایلام:حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبار روز دوشنبه به مناسبت هفته قوه قضاییه ( اول تا هفتم تیر) در دیدار با اعضای شورای قضایی استان ایلام با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه هفتم تیر به خصوص شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران وفادار نظام و انقلاب اظهار داشت: تحول گرایی در قوه قضاییه همراه با امید بخشی است و می توان آینده ای روشن را برای این مجموعه متصور بود.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در خصوص اجرای عدالت، افزود: نقش دادستانی در جامعه بسیار حائز اهمیت است و می بایست در جهت آشنا کردن مردم با قوانین و حقوق خود تلاش شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در بخش دیگری از سخنان خود خواستار برخورد با گران فروشی ها و مفاسد اقتصادی شد و یادآور شد: مجموعه دستگاه قضایی با همکاری سایر نهادها و با حمایت مردم بر گرانی کالاها و خدمات عمومی که فشار مضاعفی بر اقشار آسیب‌پذیر جامعه وارد کرده است، بیشتر نظارت کند.

حجت الاسلام کریمی تبار اضافه کرد: برای کنترل قیمت‌ها و پیشگیری از تورم و گرانی بیشتر که از جمله مطالبات مهم مردم است، نقش مجموعه قضایی و قضات در کنار سایر دستگاه‌های مسوول اجرایی در مورد نظارت و بازرسی مستمر بر کسی پوشیده نیست و باید همه به وظایف قانونی خود با دقت عمل کنند.

وی به هماهنگی و همدلی در مجموعه قضایی با هدف پیشبرد امورات و تسریع در خدمت رسانی تاکید کرد و یادآور شد: کرامت انسانی ارباب رجوع دستگاه قضایی حتما حفظ گردد و همواره پاسخگوی مردم باشید.

رییس کل دادگستری استان ایلام نیز در این دیدار گفت: سیاست های کلی قوه قضاییه و برنامه های تحول با رویکرد شناسایی و رفع چالش ها به منظور بهبود فرایند خدمت در دستور کار است.

علی دهقانی، کرامت محوری، برخورد با مفاسد در همه زمینه ها و حمایت از تولید را محورهای مهم و اساسی برنامه های دستگاه قضایی استان معرفی کرد و افزود: خدمت رسانی به مردم در دستگاه قضایی یک اولویت تلقی می گردد و در برخود با مفاسد به صورت قاطع و قانونمند برخورد خواهد شد. ایشان در ادامه به جلب اعتماد عمومی و افزایش میزان رضایتمندی مردم از دستگاه قضایی نیز اشاره کرد.

وی تاکید کرد: ۲۶ درصد از پرونده های سنوات گذشته مختومه شدند و این فرایند نسبت به سال ۹۷ رشد دو برابری داشته است.

رییس کل دادگستری ایلام ادامه داد: ۸۵ درصد از پرونده های معوق قضایی نیز تعیین تکلیف شده و متوسط زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در تمامی حوزه ها، کمتر از میانگین کشوری است و این نشان از تلاش جهادی مراجع قضایی است.

دهقانی به عملکرد مطلوب شوراهای حل اختلاف استان نیز اشاره کرد و گفت: ۳۴ درصد از پرونده ها در شوراهای حل اختلاف به مصالحه ختم شده اند و امید است با فعالیت اثربخش هیأت های صلح و سازش، شاهد کاهش پرونده های قضایی و رفع اختلاف ها باشیم.

یکم تا هفتم تیرماه بمناسبت سالروز شهادت آیت الله دکتر شهید بهشتی (ره) و جمعی از یاران انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)به عنوان هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: