به گزارش برنااز ایلام ، عبدالمالک شنبه زاده بااعلام این خبراظهارکرد : دوشنبه شب طی یک عملیات غافلگیرانه و همچنین درگیری فیزیکی ، یک باند حفاران غیر مجاز آثار تاریخی به تعداد 4 نفر در منطقه گوز (چشمه قدرتی) بخش سیوان توسط نیروهای یگان حفاظت اداره کل و با همکاری فرماندهی انتظامی دستگیر شدند.

اوبا بیان اینکه از متهمان ابزار و ادوات حفاری کشف و خودرو آنان نیز توقیف شد، افزود: متهمان به همکاران انتظامی تحویل و سیر مراحل قضایی پرونده آن‌ها در دستور کار قرار گرفت .

شنبه‌زاده افزود : بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی ، فرهنگی ممنوع  است و متهمان به 6 ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود و اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت ضبط می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام گفت : چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری ، متهم به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: