به گزارش برنا، تنها شما با ارتقا سئو سایت به مشتریان هدفمند خود نمی‌رسید، بلکه باید به دنبال روش‌های موثر در جذب مشتری باشید. تصور کنید که یک کمپین بازاریابی ایجاد کرده‌اید و کاربران زیادی جذب تبلیغات شما شده‌اند و به عنوان لید به کار شما ابراز علاقه کرده‌اند و شما امیدوار هستید که این لیدها به مشتریان شما تبدیل شوند. در اینجاست که موفقیت کمپین به توانایی شما در پیگیری استراتژیک و موثر این لیدها دارد تا بتوانید آنها را به درستی به سمت خرید هدایت کنید و به مشتریان دائمی تبدیل کنید.

تحقیقاتی در این زمینه نشان می‌دهد که ۸۰ درصد فروش‌ها نیازمند 5 مرتبه پیگیری نسبت به تماس اولیه می‌باشند؛ در حالی که فقط ۸ درصد فروشنده‌ها این تعداد از پیگیری را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

سئو سایت

شاید به نظر شما 5 مرتبه پیگیری کمی زیاد به نظر برسد اما اگر به شیوه‌ای درست با لیدهای خود ارتباط موثری برقرار کنید می‌توانید آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

در این مقاله قصد داریم به برخی نکات اشاره کنیم که به کمک آنها قادر خواهید بود به درستی لیدهای خود را پیگیری کنید تا آنها به مشتریان شما تبدیل شوند. با ما همراه باشید.

بهترین روش‌ها برای پیگیری لید یا مشتریانی که به شما نخ می دهند

علاوه بر زمان باید بر چگونگی پیگیری کردن لیدهای کسب‌وکار خود نیز دقت کنید. باید توجه کنید که این لیدها در کجای قیف بازاریابی شما قرار دارند و خواسته‌ها و نیازهای آنها چیست. به کمک نکات زیر قادر خواهید بود تا به نحو موثری لیدهای خود را پیگیری کرده و آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

۱. دسته‌بندی لیدها

لیدها انواع مختلفی دارند و به همین دلیل نیاز به پیام‌های مختلفی نیز دارند. بسته به این که این لیدها از کجا و چگونه ایجاد شده‌اند، ممکن است درجه آمادگی آنها برای خرید از شما متفاوت باشد. به عنوان مثال لیدهایی که از طریق کمپین‌های ایمیلی شما ایجاد شده‌اند متفاوت از لیدهایی هستند که از طریق تکمیل فرم تماس با ما آمده‌اند و این‌ها نیاز به رویکردهای مختلف دارند.

سعی کنید لیدها را دست‌کم به سه گروه تقسیم کنید. سرد، گرم و داغ. بدین ترتیب قادر خواهید بود که با هریک به نحو مناسب خود برخورد کنید.

سئو سایت

لیدهای سرد آنهایی هستند که تازه وارد قیف بازاریابی شما شده‌اند، لیدهای داغ آنهایی هستند که به خرید بسیار نزدیک‌تر هستند. هرکدام از این‌ها نیاز به نوع خاصی از پی‌گیری را دارند.

۲. در زمان مناسب واکنش نشان دهید

سعی کنید اولین ایمیل یا تماس خوشامدگویی یا تشکر را طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولی که لیدها ایجاد شده‌اند برقرار کنید. پیشنهاد دهید که پاسخ‌گوی تمامی سوال‌های آنها خواهید بود و نشان دهید که به هر مشتری خود توجه می‌کنید.

۳. با محتوای کاربردی لیدها را پرورش دهید

هنگام هر نوع ارتباطی با مشتریان خود در هر مرحله‌ای از قیف فروش که هستند باید سعی کنید برای آنها ارزش ایجاد کنید. مقالات سایت، اینفوگرافیک‌ها، آمارهای مفید، داستان‌های موفقیت و راهنما‌های کاربردی قابل دانلود نمونه‌هایی عالی از این ایجاد ارزش هستند. لیدهای شما با یک تعامل مشتری شما نخواهند شد، پس سعی کنید لیدها را پرورش دهید. سعی کنید با مراحلی مانند دانلود یا خواندن مقالات سایت خود آنها را کم‌کم به سمت خرید هدایت کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره برای سفارش Seo بصورت رایگان

۴. ارتباط خود را شخصی‌سازی کنید

باید سعی کنید ارتباط خود با مشتریان را از حالت کلیشه‌ای در آورید و شخصی‌سازی کنید. به عنوان مثال می‌توانید در ایمیل‌های ارسالی خود از نام کاربران استفاده کنید. یا اطلاعاتی را بر اساس صفحه‌ای از سایت شما که از آن بازدید کرده‌اند برای آنها ارسال کنید. یا اینکه سعی کنید به آنها به صورت شخصی پاسخ دهید نه اینکه جواب‌های آماده‌ای را برای آنها ارسال کنید.

۵. از کانال‌های ارتباطی مختلف استفاده کنید

مشتریان مختلف کانال‌های ارتباطی مختلفی را ترجیح می‌دهند. سعی کنید از راه‌های مختلفی مانند شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی و روش‌های دیگر استفاده کنید تا با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید.

باید سعی کنید از راه‌های مختلفی که کاربران شما ترجیح می‌دهند در دسترس باشید تا بتوانید به سرعت به سوالات آنها پاسخ دهید. کامنت‌ها، پیام‌ها، تلفن‌ها و ایمیل‌های خود را پاسخ دهید تا به سرعت با کاربران خود ارتباط برقرار کنید.

استفاده از تماس، کمپین‌های ایمیلی و پیامکی راه‌های اصلی ارتباط با مشتریان هستند که باید از آنها در جای خود استفاده کنید.

۶. برای پیگیری یک جدول ایجاد کنید

به خاطر داشته باشید که معمولا نیاز به ۷ تا ۱۰ ارتباط داریم تا بتوانیم لیدها را تبدیل به مشتری کنیم. ایجاد یک جدول پیگیری باعث می‌شود به نحوی منظم ارتباطات خود را برقرار کنید و مطمئن شوید که لیدهایی که با هزار زحمت ایجاد کرده‌اید از دست نخواهید داد. این جدول و انجام مراحل آن باید کمک کند تا در صدر ذهن مشتری قرار بگیرید نه اینکه برای آنها مزاحمت ایجاد کنید.

جدول شما به عنون مثال باید چیزی شبیه به این باشد:

- ایمیل‌ها: یکبار در هفته.

- تماس تلفنی: یکبار در ماه.

- ارتباط حضوری: یک بار در فصل

زیاده‌روی در این موارد می‌تواند باعث رنجش و قطع ارتباط شما با لیدها شود.

۷. ارتباطات را دنبال کنید

استفاده از CRM یا سیستم همان مدیریت ارتباط با مشتریان می‌تواند از شما یک برنده بسازد. CRMها به شما اجازه می‌دهند تا ارتباطات با مشتریان و نتایج آن را ثبت کنید. اگر سیستم CRM ندارید نیز نگران نباشید. اکسل برای همین مواقع است! سعی کنید یک فایل اکسل شامل اطلاعات تماس مخاطبین و یادداشت‌هایی با توجه به تاریخ و روش ارتباط با مشتریان ایجاد کنید.

بیشتر بدانید: سئو وردپرس شامل چه مراحلی می باشد؟

۸. باید یاد بگیرید چه زمانی لیدها را رها کنید

باید متوجه شوید که آیا لیدهایی که روی آنها کار می‌کنید واجد شرایط پیگیری هستند یا خیر. این موضوع بسیار مهم است و باید در اسرع وقت این ارزیابی را انجام دهید. لیدهای خود را فقط به این دلیل که نیاز به کمی پیگیری برای نزدیک شدن به خرید دارند را رها نکنید. در عوض سعی کنید هوشمندانه برخورد کنید.

باید به این سه نکته که باعث می‌شود لیدهای شما واجد شرایط باشند دقت کنید:

- آیا لیدها قصدی برای خرید دارند؟

- آیا انگیزه خرید دارند؟

- آیا خودشان برای خرید تصمیم می‌گیرند یا شخص دیگری مسئول تصمیم‌گیری است؟

اگر متوجه شدید که لیدهای شما در این لحظه واجد شرایط لازم نیستند، اطلاعات آنها را دور نیاندازید! بلکه باید یک فایل درست کنید با عنوان «بعدا پ‌گیری شود» و این اطلاعات را در آنجا قرار دهید. باید برای این‌ افراد بعدها کمپینی ایجاد کنید که زمانی که شرایط آنها عوض شد به مشتریان شما تبدیل شوند.

لیدهای فروش خود را به روشی درست پیگیری کنید

پیگیری کردن لیدها به این معنی است که در ذهن مشتریان خود باقی بمانید بدون اینکه برای آنها مزاحمتی ایجاد کنید. نیازی نیست که حتما سعی کنید آنها را قانع به خرید کنید. بلکه باید در ذهن آنها باشید تا در موقعی که آنها آماده خرید هستند، کار خود را نهایی کنید. این نوع از ایجاد اعتماد بسیار برای برند شما مناسب است و باعث می‌شود مشتریان شما احساس کنند که برای شما قابل احترام و ارزشمند هستند. و این بهترین راه برای پرورش لیدها و مشتریان است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: