به گزارش برنا، طبق بررسی های انجام گرفته در کشور مصرف انرژی در سیستم های تهویه مطبوع بیش از ۴۵ درصد کل انرژی های مصرفی است، این شرایط موجب می‌ شود تا با اجرای راهکارهایی بتوانیم با بهینه ‌سازی مصرف انرژی به چرخه سوخت در کشور کمک کنیم و همچنین نحوه صحیح استفاده از سیستم های تهویه مطبوع را نیز بیاموزیم؛ در این چند سال کارشناسان با  ارائه راهکارهایی سعی کرده اند که علاوه بر کاهش مصرف انرژی به بهبود وضعیت محیط زیست نیز کمک کنند.

تاریخچه پیدایش تهویه مطبوع

امروزه تهویه‌ مطبوع به عنوان یکی از شاخص ترین اختراعات بشر نقش چشمگیری در تامین آسایش در زندگی ما دارد؛ چنانچه اگر سیستم تهویه مطبوع نبود در بسیاری از ساختمان ها امکان زندگی وجود نداشت، تهویه مطبوع به ما کمک کرد در مکان ‌هایی که سکونت غیر قابل ممکن بوده است، بتوانیم به راحتی جمعیتی را ساکن کنیم.

تهویه مطبوع تاریخچه پیدایش دیرینه ای دارد. مروری بر زندگی بشر در گذشته نشان می ‌دهد که برای ایجاد گرما از آتش و برای سرمایش نیز از روش های طبیعی استفاده کرده است. اولین طرح برای ساخت تهویه مطبوع در سال ۱۸۸۰ توسط دکتر جان گری ارائه شده است. این طرح ابتدا به صورت یک دستگاه ورودی جهت تهویه هوا و همچنین منجمد کردن گوشت برای جابجایی مورد استفاده قرار گرفت.

سیستم های تهویه مطبوع

این روش تا سال‌ های آغازین قرن بیستم ادامه داشت. سرانجام در سال ۱۹۰۲ نخستین سیستم سرمایشی جهت ایجاد هوای مطبوع در ساختمان ها در بازار بورس نیویورک مورد استفاده قرار گرفت، این سیستم ها را  ایرکاندیشن یا همان تهویه مطبوع نامیدند.

امروزه پیشرفت تکنولوژی به گونه ای بوده که سیستم های تهویه مطبوع علاوه بر تغییرات دما نیازهای دیگر افراد را به راحتی برطرف می‌کنند،  سیستم تهویه مطبوع با ایجاد رطوبت، پاکسازی آلاینده‌های هوا، تامین هوای تازه و پاک و همچنین ایجاد جریان در محیط بسته سیر تکاملی خود را پیموده اند.

 تجهیزات تهویه مطبوع

برای بررسی مصرف انرژی در سیستم های تهویه مطبوع ما باید با تجهیزات آن آشنایی پیدا کنیم. سیستم تهویه مطبوع به طور کلی در دو دسته طراحی و تولید می ‌شوند.

 1.  سیستم های تهویه مطبوع مستقل که متشکل از داکت اسپلیت، چیلر، کولر گازی و کولر آبی هستند.
 2.  سیستم های تهویه مطبوع مرکزی که از VRF و انواع چیلرهای تراکمی و جذبی تشکیل شده است.

به لحاظ کلی این سیستم ها برای مصارف خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی طراحی و تولید می شوند. هر کدام از سیستم ها با توجه به عملکرد خود مزایا و معایب خاصی خواهند داشت، مصرف انرژی در سیستم های تهویه مطبوع بود در هر کدام از سیستم های گفته شده تفاوت دارد. به طور مثال در گذشته برای مصارف صنعتی از تهویه هوای مطبوع با مصرف انرژی بالا استفاده می شد.

با پیدایش سیستم تهویه مطبوع مرکزی علاوه بر افزایش راندمان موجبات کاهش چشمگیر مصرف انرژی و برق فراهم شد. برای مصارف خانگی از سیستم های مستقل استفاده می شود. هر کدام از این سیستم ها با استقلال در مصرف انرژی قابلیت کنترل بخش های مختلف را برای کاربران ایجاد می کنند.

مشخصات فنی  اجزای تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع دارای بخش ها و مشخصات خاصی هستند. عموماً این دستگاه‌ ها در چهار بخش دسته بندی می شوند.

بخش منبع

این بخش در واقع منبع تولید حرارت برای گرما و برودت جهت ایجاد سرمایش است. معمولاً برای ایجاد گرما توسط دیگ آب گرم یا کوره با مصرف سوخت یا الکتریسیته فعالیت می کند. در منابع برودتی نیز تهویه های مطبوع  هوای سرد را بر پایه تبخیر مبرد معمولاً به شکل گاز ایجاد می کند. میزان سرمایش تولید شده بسته به سرعت تبخیر خواهد داشت. نوعی از این منابع برودت در تهویه مطبوع چیلر نام دارد.

سیستم های تهویه مطبوع

بخش توزیع

این بخش وظیفه ارسال گرما و سرما را برعهده دارد. بخش توزیع شامل لوله کشی، کانال کشی پمپ و فن ها است. از مهمترین اجزای این بخش می توان به هواکش ها اشاره کرد. هواکش ها وظیفه جابجایی هوای گرم و سرد را دارند. هواکش ها در سیستم های تهویه مطبوع امروزه با استفاده از فیلترهایی هوا را به صورت پاک جابجا می کنند.

بخش تحویل

از اجزای بخش تحویل می توان به رادیاتورها، کویل ها و دیفیوزرها اشاره کرد. این بخش  نتیجه پردازش های انجام شده در بخش مربوط به منبع و توزیع را برای کاربران به نمایش در می آورد.

المان های کنترلی

جهت تنظیم کارکرد و کنترل سیستم از المان هایی استفاده می شود. از این بخش به جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات در سیستم ایمنی استفاده خواهد شد.

راهکارهایی برای بهینه سازی مصرف انرژی در سیستم های تهویه مطبوع

مصرف زیاد انرژی در سیستم های تهویه مطبوع کارشناسان را به این فکر انداخت که برای جلوگیری از این مصرف راهکارهایی ارائه دهند. این راهکارها به میزان قابل توجهی از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند. مطالعه وضعیت سیستم های تهویه مطبوع و بررسی میزان مصرف انرژی سیستم های آن به شما کمک می کند تا بتوانید در این عرصه به جلوگیری از مصرف انرژی کمک کنید. برخی از این راهکارها عبارتند از:

 • بهینه سازی مصرف انرژی با انجام تعمیرات و نگهداری مناسب از سیستم ها
 • بهره بردن از تجهیزات کنترلی هوشمند و مدرن
 • استفاده کردن از تمامی امکانات و شرایط محیطی و طبیعی
 • بررسی مسیر جریان هوا و جلوگیری از مسدود شدن مسیر
 • استفاده از عایق کاری مناسب توسط افراد متخصص (عایق کاری پنجره ها و درزگیری ساختمان)
 • بهره بردن از تجهیزات تهویه مطبوع مناسب با محل استفاده
 • تعویض کردن فیلترهای هوا به طور مرتب و در بازه های زمانی مناسب
 • تغییر در دمای اتاق (با درجات کم در زمستان و تابستان)
 • خاموش کردن تجهیزات تهویه مطبوع هنگام عدم نیاز
 • عایق کاری انواع منابع و لوله ها

بهینه سازی انرژی در تهویه

صرفه جویی در مصرف انرژی وظیفه تک تک ما جهت حفظ منابع انرژی خواهد بود. نیاز روزافزون انسان به انرژی و مصرف بیش از حد آن موجب شده که امروزه افراد جهت خرید تجهیزات الکترونیکی نسبت به مصرف انرژی آن حساسیت خاصی به خرج دهند. صرفه جویی در مصرف انرژی علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن منابع در کاهش هزینه های مصرفی نیز به ما کمک می کند.

سیستم های تهویه مطبوع

مطالعه در مورد انرژی می ‌تواند به عنوان یک فرهنگ سازی به جامعه در ارتقای درک از منابع انرژی کمک فراوانی کند. کاهش مصرف انرژی در سیستم های تهویه مطبوع و کمک افراد به این امر به خوبی توانسته از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند، جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه کار سیستم های تهویه مطبوع میتوانید به وبسایت شرکت فنی مهندسی آسا تهویه سپند asatahvieh.com مراجعه کنید و از مقالات مفید این وبسایت برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: