آیا می دانید تاریخچه ایمپلنت دندان به چه زمانی برمی گردد؟

آیا می دانید تاریخچه ایمپلنت دندان به چه زمانی برمی گردد؟

شاید باور نکنید اما تاریخچه ایمپلنت دندان بسیار طولانی است. در واقع بشر از زمانی که به دلایل مختلفی اعم از پوسیدگی شدید دندان و ... مجبور به کشیدن دندان شد؛ به فکر راهکاری برای پر کردن جای خالی دندان ها افتاد. 

ممکن است برایتان جالب باشد که در کدام کشور برای اولین بار کاشت ایمپلنت انجام شد؟ یا اینکه برای اولین بار در کشور ما چه سالی ایمپلنت دندان انجام شد؟

اگر قصد داریم درباره تاریخچه ایمپلنت دندان اطلاعاتی داشته باشید با ما همراه باشید تا با کمک گرفتن از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی تاج دنتال درباره این موضوع اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

بشر برای اولین بار چه زمانی شروع به کاشت دندان کرد؟

بشر از همان ابتدا زمانی که به مشکلی برمی خورد به دنبال راهکاری برای حل آن بوده است. در واقع تاریخچه اولین کاشت دندان هم به زمانی برمی گردد که کشیدن دندان به دلایل مختلف بسیار رواج پیدا کرد. اما آیا می دانید در کدام کشور برای اولین بار کاشت دندان انجام شده است؟

حدود 4000 سال پیش چین باستان اولین کشوری بود که کاشت دندان را انجام داد. چینی ها در آن زمان از بامبوی حکاکی شده به جای دندان از دست رفته استفاده می کردند که علاوه بر برطرف شدن زیبایی مشکلات جویدن غذا هم رفع می شد. 

اولین کاشت دندان در چین باستان

همان طور که گفتیم چین باستان اولین کشوری بود که حدود 4 هزار سال پیش برای اولین بار کاشت ایمپلنت دندان را با استفاده چوب بامبوی حکاکی شده انجام داد. البته کاشت ایمپلنت داخل استخوان فک یک روش نسبتا جدید است که به مرور زمان پزشکان به این روش دست یافتند و تقریبا می توان گفت امروزه هزینه ایمپلنت دندان به این روش یکی از خدمات گران قیمت دندانپزشکی است. 

با توجه به نمونه هایی که وجود دارد در آن زمان بیشتر از چوب بامبوی حکاکی شده برای جایگزینی دندان های عقبی استفاده می شد و در واقع برای بشر بیشتر جنبه درمانی این روش مطرح بوده است تا جنبه زیبایی آن. شواهد این را نشان می دهد که بشر در آن زمان قصد داشته تا مشکلات جویدن غذا که اصولا غذاهای حیوانی و گوشت بودند را تسهیل بخشد. 

با گذشت زمان و تقریبا 2000 سال پیش بسیاری از کشورها به خصوص چین یاد گرفتند که از دندان های حیوانات یا خرید دندان های برده ها به جای دندان های از دست رفته استفاده کنند. 

با پیشرفت علم ثابت شد که استفاده از دندان های حیوانات یا دندان های سایر افراد می تواند به باعث بروز عفونت در بدن و لثه فرد می شود؛ به همین دلیل دانشمندان به دنبال راهکار بهتری بودند. 

ایمپلنت دندان در قوم اینکاها

قوم اینکاها از مردم سرخ پوست در آمریکای جنوبی بودند. طی مطالعاتی که روی اجساد این قوم انجام شده است؛ مشاهده شده است که این قوم از سنگ های قیمتی مانند صدف هایی دریایی که شکل دندان انسان را داشتند به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می کردند. 

قوم اینکاها به کمک چکش تا حد ممکن این سنگ ها به شکل دندان انسان در می آوردند و داخل استخوان فک جایگذاری می کردند. همچنین قوم اینکاها از طلا و عاج فیل هم استفاده می کردند. 

ایمپلنت دندان در مصر باستان

پس از اختراعاتی که مردم چین باستان انجام دادند؛ مصریان باستان چند قرن بعد توانستند تحول بزرگی در زمینه ایمپلنت دندان ایجاد نمایند. مصریان باستان از طلای تراش داده شده، عاج فیل، صدف، نقره و استخوان گاو برای کاشت ایمپلنت دندان استفاده می کردند. مصریان باستان عاج یا صدف را تراش می دادند و توسط سیم های طلا برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می کردند. 

2

ابداع روش نوین ایمپلنت دندان به چه زمانی برمی گردد؟

پروفسور برنمارک محققی در سوئد بود که در سال 1950، سعی در افزایش علم خود در زمینه آناتومی خون داشت و به هیچ عنوان به دنبال ایمپلنت دندان نبود.

 برنمارک به طور کاملا اتفاقی متوجه محصور شدن ابزاری تیتانیومی در پای یک خرگوش شد. برنمارک کنجکاو شد و توسط میکروسکوپ نوری به بررسی و تجزیه تحلیل آن پرداخت. برنمارک تلاش کرد که قطعه تیتانیومی را از پای خرگوش خارج کند اما تلاشش به نتیجه نرسید و متوجه شد این کار شدنی نیست.  

برنمارک پژوهش دیگری بر روی 20 دانشجوی داوطلبی انجام داد که خود اجازه دادند یک قطعه تیتانیومی وارد بازوی آنها کنند. پس از چند ماه برنمارک متوجه شد که بدن هیچ یک از دانشجویان قطعه تیتانیومی را پس نزده است؛ از آنجا به بعد بود که برنمارک به طور کل مسیر تحقیقات را خود را به سمتی دیگر تغییر داد.

وقتی برنمارک متوجه شده که بدن انسان تیتانیوم را پس نمی زند؛ با متخصصان در زمینه شیمی، زیست شناسی و فیزیک مشورت کرد. در نهایت این محققان با یکدیگر توانستند شیوه نوین کاشت ایمپلنت را کشف کنند.

با پیگیری هایی که برنمارک برای اثبات نظریه های خود انجام داد در سال 1970 توانست یافته خود را ثبت کند. پروفسور برنمارک به دلیل ابتلا به یک بیماری طولانی مدت در سال 2014 دار فانی را وداع گفت.

اولین کاشت ایمپلنت دندانی

در سال 1965 مردی در سوئد برای اولین بار داوطلب اجرای تحقیقات پروفسور برنمارک شد و وی تا پایان عمر بدون هیچ مشکلی از ایمپلنت تیتانیومی خود استفاده کرد. 

این مرد سوئدی به دلیل بیماری مادرزادی که در ناحیه فک داشت به لطف کاشت 4 ایمپلنت در دهان او توسط پروفسور برنمارک توانست برای اولین بار به طور عادی غذا را بجود و یا حتی به طور عادی صحبت کند. پس از مرگ این فرد ایمپلنت های دندانی وی بررسی شد و این بررسی ها نشان داد که ایمپلنت ها 40 سال بدون هیچ مشکلی در لثه فرد باقی مانده است. 

از آن زمان به به بعد در سراسر دنیا بیش از ده میلیون نفر از این اکتشاف پروفسور برنمارک استفاده کرده اند. 

3

ایمپلنت دندان در ایران برای اولین بار چه سالی انجام شد؟

خوشبختانه سطح دانش اساتید کشور ما در حوزه دندانپزشکی همیشه همگام با سطح بین المللی بوده است. می توان گفت تقریبا همزمان با شروع آموزش درمان ایمپلنت در سایر کشورها، در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران هم اولین بخش آموزشی کاشت ایمپلنت دندان دایر شد.  

 

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار بازار

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار بازار

    اخبار برگزیده