به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سردار «محمدرضا مقیمی» در نشست تخصصی روسای ادارات مبارزه با سرقت پلیس آگاهی سراسر کشور گفت: در سال 94، مبارزه با سرقت اولویت نیروی انتظامی اعلام شد لذا مدیریت برجرم سرقت، مسئول سازی نهادها و سازمان ها و جلب مشارکت های مردمی در مقابله با این جرم در دستور کار ما قرار گرفت.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست یک روزه تحلیل اقدامات سال گذشته تا امروز به خصوص 7 ماهه امسال، ارائه عملکرد در خصوص ابلاغ تدابیر فرمانده ناجا و بررسی نحوه و میزان اقدامات انجام شده در راستای این تدابیرو برنامه ریزی تا پایان سال برای افزایش کشف پیش دستانه و رسیدن به شاخص های ابلاغی می باشد.

رئیس پلیس آگاهی کشور، احصاء نقاط ضعف، کسب تجارب و تبادل آن، تبادل اطلاعات در استان های هدف و بررسی آخرین شیوه و شگردهای سارقان را از دیگر اهداف این همایش برشمرد.

سردار مقیمی، تاکید کرد: رویکرد ما حفظ حقوق شهروندی ، صیانت از کارکنان و توجه به آموزش در پلیس آگاهی است.

وی با اشاره به اینکه طی 7 ماهه گذشته 30 طرح عملیاتی مقابله با سرقت در سراسر کشور به اجرا درآمد، افزود: طی این مدت 21 مرحله طرح شناسایی سارقان حرفه ای ، به عنف و تحت تعقیب نیز اجرا شده است.

این مقام انتظامی یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون 7 جلسه اصلی در قرارگاه مبارزه با سرقت برگزار شده که 27 مصوبه به دنبال داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا، تصریح کرد: در 7 ماهه امسال میزان کشف به وقوع جرایم سرقت نزدیک به 71 درصد بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 5 درصد افزایش داشته است.

به گفته مقیمی، 48 درصد از سرقت ها، مهم (مسلحانه و خشن) و 52درصد نیز سرقت های خرد هستند و اگر پلیس بتواند با کمک مردم و سایر نهادهای مرتبط سرقت های اخیر را کاهش دهد، آمار کل سرقت ها کاهش قابل توجهی در کشور می یابد.

وی در پایان تصریح کرد: کاهش وقوع سرقت امری سخت و افزایش کشف آن نیز تلاش و مرارت های زیادی را می طلبد و نباید فراموش کنیم که سرقت پدیده اجتماعی است و در وقوع آن سازمان و مسائل اقتصادی و اجتماعی نیز دخیل هستند.