به گزارش برنا؛ طبق آخرین اطلاعات نرم‌افزار ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،در چند روز گذشته سه شهرستان مشهد، بینالود و قوچان در خراسان رضوی به وضعیت قرمز کرونایی دچار شده اند، 7 شهرستان نیشابور، کاشمر، گناباد، تربت‌ حیدریه، بردسکن، سبزوار و سرخس در وضعیت نارنجی هستند و بقیه شهرستان ها در شرایط زرد کرونایی قرار دارند.

موج پنجم کرونا که با گونه ویروس دلتای هندی در کشور شیوع یافته، ابتدا از مناطق جنوبی کشور آغاز شد و به تدریج در همه کشور گسترش یافته است.

بررسی های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که در شرایط کنونی، نزدیک به ۳۸ درصد از نمونه‌های تست پی. سی. آر گرفته شده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی مربوط به گونه سویه هندی است.

مسوول سامانه ۱۹۱ دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از افزایش تماس‌های تلفنی به سامانه ۱۹۱ ویژه کرونا، همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس، به خصوص سویه هندی آن خبر داد.

به گفته دکتر زهرا اباصلتی، سامانه ۱۹۱ از ابتدای شیوع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعال شده و همواره با آغاز هر موج جدید کرونا، تعداد برقراری تماس‌ با این سامانه نیز اوج گرفته است.

قدرت انتشار کرونای هندی ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر است

عضو کمیته استانی مبارزه با کرونا و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: قدرت انتشار کرونای هندی ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از نوع انگلیسی آن است و در صورت ابتلای فرد به این نوع ویروس و نادیده گرفتن علائم بیماری، هر فرد می تواند ۸ تا ۱۲ نفر را مبتلا کند.

دکتر رزیتا خداشاهی با بیان اینکه آبریزش بینی، وجه افتراق کرونای هندی از سایر گونه های کرونا است، افزود: افراد در صورت ابتلا به علائمی همچون آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، تب و پایداری سرفه های خشک، که طی ۴۸ ساعت پس از ابتلا بروز می نماید، باید برای بررسی بیشتر به مراکز سطح بندی شده که در این خصوص در نظر گرفته شده است مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: در هفته های اخیر مواردی از بیماران به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که علائمی همچون آبریزش بینی داشته اند و خود این امر را ناشی از آلرژی های فصلی تلقی می کردند.

رییس بخش عفونی مرکز آموزشی، پژوهشی درمانی امام رضا(ع) افزود: در کرونای هندی اختلال در حس بویایی و چشایی کمتر و درگیری ریه همانند نوع های قبلی کروناست و یکی از مشکلاتی که در کرونای هندی با آن مواجه هستیم نادیده گرفتن علائم غیر اختصاصی است که همین امر ممکن است موجب انتشار بیشتر بیماری شود.

دکتر خداشاهی ادامه داد: در حال حاضر ویروس کرونای هندی در ۹۸ کشور دنیا و حتی کشورهایی که واکسیناسیون بالای ۷۰ درصد را داشته اند، مشاهده شده است، اما نکته مهم در افرادی که علیه بیماری کرونا واکسینه شده اند این است که این دسته از افراد نیز به بیماری کرونا مبتلا می شوند اما خطر مرگ، بستری شدن در مراکز درمانی و بخش مراقبت های ویژه در آنها بسیار کمتر است.

وی با بیان اینکه اکنون بسیاری از برنامه های غیرضرور همچون مجالس و دورهمی ها در سطح جامعه در حال برگزاری است، افزود: برای جلوگیری از ایجاد شرایط بحرانی، همکاری مردم در رعایت دستورالعمل های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و اجتناب از حضور در دورهمی ها امری ضروری است.

در موج پنجم سویه هندی شیوع دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند افزایشی شمار کرونایی های سرپایی و بستری در خراسان رضوی نشان از آغاز موج پنجم شیوع کرونا در این استان دارد و در موج پنجم سویه هندی این ویروس شیوع بیشتری دارد.

دکتر مهدی قلیان بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: از مردم و مسوولان اجرایی تقاضا داریم کرونا را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضرور و برپایی همایش‌ها و جلسات رایج پرهیز کنند چرا که هرگونه تجمع در شرایط کنونی خطر انتشار ویروس را دربر دارد.

تخت های بیمارستانی به میزان کافی برای مقابله با موج پنجم فراهم است

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تمهیدات لازم برای مقابله با موج پنجم شیوع کرونا از جمله تخت‌های بیمارستانی مورد نیاز در مناطق زیرپوشش این دانشگاه فراهم شده است.

دکتر علی اصغر انجیدنی افزود: معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تخت‌های بیمارستانی عادی و ویژه را به تعداد کافی برای خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی فراهم کرده است.

وی  تعداد تخت‌های ویژه بیمارستانی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه را هزار و ۵۰۰ تخت عنوان کرد.

دکتر انجیدنی با بیان اینکه سویه هندی ویروس کرونا موسوم به دلتا، از انواع دیگر این ویروس خطرناک‌تر و دارای سرعت انتشار بیشتری است، افزود: بیش از ۳۰ درصد بیماران کرونایی بستری شده در مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه مبتلا به نوع هندی این ویروس هستند و این امر نشان دهنده مواجهه ما با موج پنجم شیوع کرونا با سویه هندی آن است.

وی گفت: پس از موج چهارم شیوع کرونا، مشهد همچنان در وضعیت نارنجی باقی ماند و در حالی که انتظار می‌رفت تعداد مبتلایان و بستری شدگان ناشی از کرونا به سرعت کاهش یابد این امر اتفاق نیفتاد و در ادامه با روند افزایشی تعداد مبتلایان و بستری شدگان، این کلانشهر دوباره در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته است.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بر نقش مهم و اساسی مردم در کنترل ویروس کرونا و پیشگیری از بروز شرایط بحرانی از طریق رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی‌ها تاکید کرد.

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: