به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ؛  افشین دلشاد با اشاره به مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل اظهار کرد: برای مراقبت از این بیماران پیشنهاد می‌شود ماسک‌های ساده و دستکش یک بار مصرف، سطل زباله دردار، عینک محافظت از چشم، حوله‌های کاغذی یک بار مصرف، دماسنج طبی، داروهای تب‌بر مثل استامینوفن، مایع ضدعفونی‌کننده، صابون برای شست‌وشوی دست و دستمال مرطوب الکلی حتما در منزل وجود داشته باشد.

دلشاد بیان کرد: فرد مراقبت‌کننده از بیمار دارای کووید-۱۹ نیز باید نکاتی را رعایت کند مثلا تعداد مراقبان از بیمار مبتلا به کووید-۱۹ تا حد امکان محدود شود و شخصی که این کار را انجام می‌دهد خود از سلامت کافی برخوردار بوده و بیماری زمینه‌ای نداشته باشد.

وی ادامه داد: مراقبت‌کننده باید بعد از هر گونه تماس با بیمار یا محیطی که بیمار در آن حضور دارد، قبل و بعد از تهیه غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و هر زمان که دست‌ها کثیف به نظر می‌رسند، دست‌های خود را با آب و صابون بشوید.

دلشاد خاطرنشان کرد: فرد مراقبت ‌کننده از بیمار دارای کووید-۱۹ هنگام شستن دست‌ها با آب و صابون، بهتر است از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست استفاده کند، در غیر این صورت استفاده از حوله تمیز نیز امکان‌پذیر است به شرطی که آن را مرتب تعویض کرده و شست‌وشو دهد.

وی تاکید کرد: بیمار باید در ظروف شخصی غذا بخورد و پس از هر بار غذا خوردن ظروف بیمار باید به طور کامل شسته شود همچنین ملحفه یا پتوی مورد استفاده برای بیمار نیز باید از سایر اعضای خانواده مجزا باشد.

دلشاد با بیان اینکه مراقبت کننده باید از تماس مستقیم با مایعات بدن، به خصوص ترشحات دهان، بینی و مدفوع بیمار خودداری کند، افزود: در صورت ضرورت تماس، حتما از دستکش و ماسک یک بار مصرف استفاده کند.

وی عنوان کرد: مراقبت‌کننده از بیمار کووید-۱۹ درصورت مشاهده علائم خفیف این بیماری باید خود را از بقیه افراد خانواده جدا کند چون ممکن است ناقل بیماری باشد.

دلشاد افزود: بیمار باید از ماسک پزشکی استفاده کند ولی درصورت عدم تحمل ماسک حتما هنگام سرفه یا عطسه، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشاند سپس دستمال را به طور مناسب دور بیندازد و دست‌ها را با آب و صابون بشوید.

وی درخصوص دور انداختن ماسک استفاده شده، گفت: ضمن خودداری از دست زدن به قسمت جلوی ماسک، آن را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و پس از بستن کیسه در داخل سطل زباله دردار انداخته و بلافاصله دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

وی در ادامه به شستشوی لباس، ملحفه و حوله‌های بیمار اشاره و بیان کرد: بهترین تمیزکننده آب و صابون و بهترین ضدعفونی‌کننده، محلول خانگی مایع سفیدکننده یک درصد است که لباس، ملحفه و حوله‌های استفاده شده توسط بیمار را باید با استفاده از صابون‌های معمولی و آب و یا ماشین لباسشویی در دمای ۹۰-۶۰ درجه سانتی‌گراد شست‌وشو داده و کاملا خشک کرد.

دلشاد تاکید داشت: در صورتی که علائم هشدار اضطراری مانند تنگی نفس، گیجی یا آشفتگی ذهنی، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه و متمایل شدن رنگ لب یا صورت به رنگ آبی برای بیمار مبتلا به کرونا ایجاد شد باید بیمار را فورا به بیارستان منتقل کنید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: