به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، دکتر افشین دلشاد اظهار کرد: دیابت به عنوان یک بیماری جدی و طولانی‌مدت زمانی رخ می‌دهد که بدن نمی‌تواند انسولین تولید و  یا به طور موثر از آن استفاده کند.

وی با اشاره به طبقه بندی دیابت در سه گروه دیابت نوع ۱، نوع 2 و بارداری گفت: دیابت نوع 1 بیماری دوران کودکی و نوجوانی بوده ولی در هر سنی رخ می دهد و در شرایط تامین دائمی انسولین، آموزش، خودمراقبتی و اندازه گیری قند خون، مبتلایان به دیابت نوع یک می توانند در سلامت زندگی کنند.

دکتر دلشاد افزود: عدم دسترسی به انسولین، عدم تشخیص و یا تاخیر در تشخیص دیابت نوع ۱ منجر به کتواسیدوز دیابتی (علت شایع مرگ در کودکان و جوانان مبتلا به دیابت) ‌می شود.

وی درخصوص دیابت نوع 2 بیان کرد: حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران دیابتی در سراسر جهان دیابت نوع ۲ گزارش شده و آموزش، خودمراقبتی و پیروی از شیوه زندگی سالم و استفاده از دارو در کنترل این بیماری موثر است.

دکتر دلشاد خاطرنشان کرد: پیشگیری از دیابت نوع 2 یا ابتلا به عوارض آن با خود مراقبتی امکان پذیر بوده و در برخی موارد در اوایل بیماری قابل بهبود است اما هیچ مداخله موثر و ایمن در حال حاضر برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد.

وی تاکید کرد: افراد در معرض خطر، سالیانه قند خون خود را بررسی کنند و افراد مبتلا به دیابت نیز ماهانه به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و معاینات سالانه نزد پزشکان متخصص قلبی عروقی، چشم، غدد و داخلی انجام دهند چرا که عدم مراقبت دوره ای و کنترل قند خو ن در طولانی مدت باعث عوارض چشمی، قلبی عروقی، کلیوی و عصبی می شود.

دکتر دلشاد اظهار داشت: میزان شیوع دیابت در استان ما حدود 6 درصد از جمعیت بالای 30 سال استان است و از هر 100 زن باردار نیز 7 نفر به دیابت بارداری مبتلا می شوند.

وی با اشاره به این که دیابت در بین افراد چاق بیشتر است، گفت: وجود چربی زیاد مخصوصا در ناحیه شکم موجب افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین شده و در نتیجه باعث بالا رفتن قند خون فرد چاق می شود لذا برای پیشگیری از دیابت، وزن خود را در حد مناسب حفظ کنید.

دکتر دلشاد ادامه داد: تحرک و فعالیت بدنی به مدت حداقل 30 دقیقه، رژیم غذایی مناسب شامل 5-3 وعده میوه و سبزیجات در روز، کاهش مصرف قند و چربی های اشباع، کنترل استرس و پرهیز از استعمال دخانیات از جمله راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: