مجید سعیدیان روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۴۰۰ گفت: «فرهنگیان فرهنگ‌دوست شهرستان‌های مشهد و قوچان از کاوش در محوطه تاریخی ویرانشهر بازدید کردند.»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فاروج تصریح کرد: «مطالعات باستان‌شناسی در این محوطه تاریخی به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های مشترک دانشگاه تهران با موزه لوور پاریس تعریف و از سال ۱۳۹۸ آغاز شده است و بر اساس تفاهم‌نامه پنج‌ساله پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور انجام می‌شود.»

محوطه تاریخی ویران شهر در حدود ۱۰ کیلومتری شمال شهر فاروج و در شرق استان خراسان شمالی واقع شده است. این منطقه که سرچشمه‌های اترک را در خود جای‌داده است از دیرباز موردتوجه جوامع انسانی قرار داشته و عبور یکی از مهم‌ترین شریان‌های ارتباطی شرق به غرب بر اهمیت زیستی آن منطقه افزوده است.

این محوطه تاریخی بقایای یک قلعه دوره ساسانی است که گرداگرد آن حصاری ستبر با برج‌هایی در فواصل معین وجود داشته که امروز به‌صورت پشته‌های خاک درآمدهاست. بقایای این قلعه خشتی حدود ۱۴ هکتار وسعت دارد و در بخش‌های مرکزی و گوشه شمال غربی آن تأسیسات مسکونی و نظامی وجود داشته است.

محوطه تاریخی ویرانشهر با شماره ۱۶۵۸۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: