به گزارش خبرنگار برنا از آبادان، محسن قنبری ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: در تلاش هستیم با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران، پرونده شهر خلاق بر مبنای طراحی بر پایه آب در منطقه آزاد اروند تشکیل و در صورت دارا بودن شاخص‌های مربوطه، ثبت جهانی شود.

او با بیان اینکه در حال تهیه طرح جامع گردشگری هستیم، گفت: به دلیل اینکه نقشه راه در حوزه گردشگری وجود نداشته، در نظر داریم تا با تهیه طرح جامع گردشگری بر اساس قابلیت‌ها و پتانسیل‌هایی که وجود دارد برنامه‌ ریزی‌های اجرایی و بودجه‌ای صورت پذیرد.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند افزود: از همه گروه‌ها و نهادهای تخصصی و ذینفع همچون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و همچنین سایر بخش‌های تخصصی در این حوزه مشاوره خواهیم گرفت تا به موتور محرکه و مولد در حوزه گردشگری بر اساس نتایج طرح دست یابیم.

قنبری با تاکید بر اینکه موتور محرکه اروند می‌تواند بوم‌گردی و گردشگری روستایی بشود، بیان کرد: در حال تهیه پروژه‌ها و طرح هایی برای روستاهای منطقه هستیم که در این راه از افراد متخصص با سابقه و تحصیل کرده رشته گردشگری و سایر علوم مرتبط به منظور آموزش در روستاها کمک ‌بگیریم.

او با اشاره به ظرفیت‌های آبی منطقه اضافه کرد: در منطقه آزاد اروند چند رودخانه اصلی داریم؛ رودخانه های اروند، کارون، بهمنشیر، اروندصغیر و همچنین کانال ژیان ظرفیت‌های آبی قابل برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری آبی هستند.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، طراحی جغرافیایی منطقه را بر اساس آب برشمرد و تصریح کرد: زندگی مردم این منطقه بر پایه آب است و در حال تلاش هستیم با مشارکت یونسکو پرونده شهر خلاق آبی بر مبنای طراحی بر پایه آب در منطقه آزاد اروند ثبت جهانی شود. در حال حاضر رشت، شهر خلاق غذا و سنندج شهر خلاق موسیقی است.

قنبری با بیان اینکه رایزنی‌های لازم با نماینده یونسکو در ایران انجام شده، توضیح داد: اگر شاخص‌های این پرونده با شاخص‌های مورد نظر یونسکو همخوانی داشته باشد، ثبت جهانی انجام می‌شود، ضمن اینکه این موضوع به برند جهانی شدن منطقه آزاد اروند کمک می‌کند و اتفاقات بسیار خوبی نیز در حوزه گردشگری تحقق خواهد یافت.

او با اشاره به برنامه‌های بوم‌گردی سازمان منطقه آزاد  اروند، افزود: در حال راه‌اندازی بوم‌گردی از طریق لنج ها هستیم تا از این طریق بین گردشگری و منطقه خور بکر"گوبان" در شهرستان آبادان که فلامینگوهای ایتالیایی نیز در آنجا هستند، را پیوند بزنیم.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند بر جایگاه ویژه مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: با اینکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منطقه آزاد اروند تفویض اختیار کرده است ولی در جلساتی که با مدیران کل استان‌ها در وزارتخانه برگزار می‌شود، مناطق آزاد دعوت نمی‌شوند و به جایگاه مهم آنها توجه نمی‌شود.

قنبری در پایان بیان کرد: ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا کنون به صورت کامل زیر نظر مدیریت توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند فعالیت نمی‌کنند و چنانچه به این حوزه ملحق شوند، به یک مجموعه متمرکز بر پایه اجرای وظایف کامل طبق یک نقشه راه مشخص خواهیم رسید.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: