به گزارش خبرنگار برنا از آبادان، شب گذشته نشست بررسی مشکلات بازار کالاهای ملوانی شهرستان آبادان به ریاست غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد.

در ابتدای این نشست معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان ضمن تشریح راهکارهای هدفمند برای ایجاد بازارهای جدید، اظهار کرد: ظرفیت قانونی برای کالای ملوانی وجود دارد ولی ملوانان به دلایلی از این ظرفیت استفاده نمی کنند در حالی که کالای ته لنجی فاقد ظرفیت قانونی اما واجد ظرفیت عرفی است و از آن استقبال می شود.

سید زین العابدین موسوی افزود: ما برای ترخیص کالای ته لنجی خلاء قانونی داریم و نهادهای نظارتی حق دارند به عرف اکتفا نکنند، اما با این حال در صورت رفع مشکلات قانونی ترخیص، طرحی هدفمند داریم که قبلا آن طرح ارایه شد ولی برای اجرا تشریفاتی دارد که پیگیر آن هستیم.

او گفت: اگر کنترل های گمرکی در خروجی های محدوده منطقه آزاد اجباری شود، هیچ نهادی مانع توزیع کالا در سطح منطقه نخواهد شد زیرا کل منطقه آزاد در این صورت بارانداز آزاد محسوب می شود.

فرماندار آبادان بیان کرد: مشکل اینجاست که کالاها در خروجی گیت ها کنترل نمی شود و گاها پس از خروج از گیت ها توسط نهادهای نظارتی مورد بازرسی قرار می گیرند و کالایی که حق توزیعش در آبادان است به صورت کامیونی به آبادان عودت داده می شود که جای تشکر دارد.

موسوی تاکید کرد: نباید کالای ته لنجی به صورت کامیونی خارج از منطقه آزاد رویت شود در حالی که این کالای مورد نیاز آبادان از سایر بنادر همجوار دیگر استان ها تهیه و تامین شود.

او تصریح کرد: در این خصوص و در راستای شکوفایی بازار منطقه و ایجاد اشتغال پایدار و مناسب طرحی را ارایه دادیم که نیاز به حمایت استاندار دارد. به موجب این طرح جلوی خروج کالاهای عمده ته لنجی  از گیت ها گرفته می شود. و فقط یک نفر سود نمی برد. از نظر ما کالای ته لنجی هم حق ملوان است هم حق کسبه آبادان و باید در بنادر آبادان و با اولویت به خرده فروشان بازار کالاهای ته لنجی  فروخته شود تا داد و ستد کالا فقط از طریق آنها و در بنادر شهرستان آبادان صورت پذیرد.

فرماندار آبادان در پایان افزود: تصمیم دیگر ما ایجاد بازار کالای ته لنجی به صورت هدفمند در آبادان، اروندکنار و چویبده است. قطعا با این اتفاق، فصل جدیدی از شکوفایی اقتصادی و ایجاد اشتغال در این دو شهر که در سال‌های گذشته در بحث کشاورزی و خشکسالی متضرر شده اند، گشوده می شود. هر سه بندر آبادان، اروندکنار و چویبده باید مستعد خروج کالای ته لنجی باشند، گر چه اسکله های اروندکنار و چویبده در حد لزوم تجاری نیستند.

در ادامه این نشست استاندار خوزستان با تایید حرف های فرماندار ویژه آبادان قول مساعد داد که در هفته  آینده با برگزاری نشستی استانی پیرامون این موضوع با رفع تنگناهای قوانین مناطق آزاد، هماهنگی های لازم با دستگاه‌های نظارتی صورت پذیرد و شرایط واردات و ترخیص کالای ته لنجی به منطقه تسهیل و بسترهای لازم برای واردات کالا طبق قوانین مناطق آزاد تامین شود.

لازم به ذکر است که این نشست با حضور اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و مسوولان استانی و منطقه ایی برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: