به گزارش گروه روی خط رسانه‌های برنا؛ در 18 دسامبر، سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری را برای واکسن Moderna اعطا کرد و تعداد واکسن های موجود در ایالات متحده را به دو واکسن رساند.

اکنون واکسن مدرنا به مبارزه با COVID 19 در ایالات متحده پیوسته است.

در 18 دسامبر، سازمان غذا و داروی ایالات متحده واکسن Moderna’s را برای استفاده اضطراری در افراد 18 سال به بالا مجاز دانست. این تصمیم به دنبال رأی مخالف هیئت کارشناسان است که در 17 دسامبر تشکیل شد و درباره داده های واکسنی که شرکت بیوتکنولوژی از آزمایش بالینی در حال انجام جمع آوری کرده است، بحث و گفتگو کرد.

این واکسن به واکسن مشابهی از شرکت دارویی Pfizer و شریک آلمانی آن BioNTech پیوسته است که از 11 دسامبر مجاز شناخته شده و استفاده از آن برای افراد در گروه های پر خطر در ایالات متحده، از جمله کارکنان مراقبت های بهداشتی و افرادی که در خانه های سالمندان زندگی می کنند، آغاز شده است.

 

واکسن Moderna’s که با همکاری موسسه ملی بهداشت ایالات متحده ساخته شده است در آزمایشات بالینی بیش از حد انتظار بوده است.

در اسنادی که برای بررسی به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه شد، Modernaگزارش داد که آزمایش بالینی فاز III آنها، که بیش از 30،000 نفر را شامل می شود، نشان داد که واکسن 94.1 درصد در جلوگیری از بروز علائم  کرونا موثراست. 

سوزانا ناگی، پزشک بیماری عفونی در دانشگاه دوک می گوید، نتایج قابل مقایسه احتمالاً به این دلیل است که جفت واکسن بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. من فکر می کنم به همین دلیل است که از نظر داده های اولیه کارایی، پروفایل بسیار مشابهی را مشاهده می کنیم.

از نظر Pfizer، این اثر در گروه های سنی 16 تا 89 سال قابل مقایسه بود. در میان شرکت کنندگان در آزمایش بالینی واکسن مدرنا، 18 تا 64 ساله، واکسن 95.6 درصد موثر بود. اما در افراد بالاتر از 65 سال، اثر آن کمتر از 86.4 درصد بود.

با این حال، این تفاوت بر اساس تعداد کمی از گروه سنی مسن تر است - چهار در گروه واکسن و 29 در گروه دارونما - و از نظر آماری قابل توجه نیست. ژاکلین میلر، رئیس توسعه بیماری های عفونی Moderna، در جلسه استماع مشاوره سازمان غذا و داروی آمریکا در 17 دسامبر گفت: اثر واکسن در افراد مسن با اثر آن در کل جمعیت سازگار است.

در حالی که هر دو واکسن به دو دوز نیاز دارند تا از افراد بهترین محافظت را داشته باشند، اما شواهد اولیه حاکی از آن است که Moderna’s ممکن است در از بین بردن علائم، از دو هفته بعد از اولین دوز، کار بهتری انجام دهد.

روش واکسن Pfizer شامل دو عکس با فاصله 21 روز است. دو دوز Moderna با 28 روز از هم جدا می شود. بعد از اینکه اولین دوز به افرادی که در آزمایش فایزر بودند داده شد، 39 مورد COVID در گروه واکسن و 82 مورد در دارونما وجود داشت که به واکسن اثر 52.4 درصدی می دهد. از طرف دیگر، Moderna’s پس از اولین دوز، 80.2 درصد اثر داشت.

با این حال، در آزمایش Moderna، این کارآیی براساس تعداد نسبتاً کمی - 39 مورد در بازوی دارونما در مقابل 7 بازوی واکسن - فقط در زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان در آزمایش است و تقریباً همه شرکت کنندگان دوز دوم Moderna را دریافت کردند. بنابراین دانستن اینکه افراد به خوبی از یک تزریق محافظت می کنند دشوار است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: